נקעים חוזרים

פחות פעם בשנה אנחנו מחליטים "זהו, אני חייב להוריד את הבטן או "אני חייב להיכנס לכושר". לפחות פעם בשנה אנחנו מוצאים את עצמנו מנקים את האבק מציוד הספורט שלנו או נרשמים למועדון כושר, והטרנינג שנמצא אי-שם חבוי בתוך ארון הבגדים מגיב "בשוק" על כך שראה סוף סוף את קרני השמש. אנחנו רוצים להיכנס לכושר, אבל... עכשיו ומהר! "אם אין כאב, אין תוצאות" - משפט זה יכול להפוך למוטו עבור רוב המתאמנים, ופעמים רבות אנחנו נוטים להגזים ולהעמיס על הגוף שלנו "יותר מדי, מוקדם מדי". כתוצאה מכך אנו מובילים את עצמנו לפציעות בכף רגל ובקרסול, וזה עלול להפריע לנו להשיג את התוצאות הרצויות.

איך חוזרים לכושר ללא נזק לבריאות?  

כמעט שאין אחד שלא היה רוצה להפחית ממשקלו כמה קילוגרמים עודפים, ואלו מכם שהצליחו לגרום לעצמם לקום ולפעול לשם כך התברכו בכוח רצון שרק בעזרתו יוכלו להשיג את המטרה. עם זאת, לעיתים אנחנו בוחרים ללכת לקיצון ולנסות לרדת במשקל כמה שיותר מהר עם כמה שיותר אימונים גופניים, מה שעלול להפעיל לחץ כבד על כפות הרגליים והקרסוליים ועקב כך לגרום לפציעות. במקרה שכזה תצטרכו לזנוח את משטר האימונים שלכם, מה שיגרום לכם לעלות בחזרה במשקל, אז מה כדאי לעשות כדי להימנע מכך?

ראשית יש להתייעץ עם מאמן כושר ולבנות תוכנית אימון הדרגתית. שנית, מומלץ לרכוש נעלי ספורט איכותיות מותאמות למבנה הרגל. לבסוף, עליכם להזמין מדרסים למניעת פציעות שמספקים תמיכה לכף הרגל שלכם. כל הפעולות הללו יכולות למנוע את הפציעות של ספורטאים מתחילים, וכך תגיעו למטרה מהר יותר, ללא כאבים ופציעות אשר יעקבו את התוצאות.
נקעים בקרסול

אחת מפציעות הספורט השכיחות ביותר היא נקע בקרסול. אם נקעתם את הקרסול אל תמשיכו את המאמץ דרך הכאב. יש לטפל בבעיה מיד  ולדאוג לשיקום הולם בעזרת טיפולים אצל פיזיותרפיסט. אם תמשיכו באימון ללא טיפול מתאים בפציעה אתם עלולים לגרום נזק נוסף לגידים ורצועות בקרסול. בנוסף, אתם דוחים את זמן הריפוי, "מותחים את החבל" ועלולים למצוא את עצמכם שוב בבית, ללא ספורט ובמקרה הגרוע אפילו בחדר ניתוח.

מה זה?
 זו תנועה פתולוגית של מפרק הקרסול שגורמת למתיחה או לקרע של הרצועות המייצבות את הקרסול.
נקעים חוזרים בקרסול גורמים להפרעה קשה בחיי היומיום עקב מעידות חוזרות וקושי לתפקד ולבצע פעילות ספורטיבית. מצב זה הנקרא גם אי יציבות של הקרסול נגרם בד”כ כתוצאה מאוחרת של נקע חריף חמור שלא טופל כהלכה.

 ממה נגרם נקע בקרסול?

רוב הנקעים נגרמים עקב תנועה חדה, "לא טובה", של הקרסול, "סיבוב של הקרסול" בלשון הדיבור. בדרך כלל התנועה היא של כף הרגל לכיוון מרכז הגוף (פנימה), והמתיחה היא של רצועות בצד החיצוני (הצדדי) של הקרסול. תנועה כזאת עלולה לקרות בעת קפיצה או בעת שינוי כיוון מהיר בתנועה - כפי שקורה לא פעם במהלך פעילות ספורטיבית כמו משחקי כדורסל או כדורגל, טניס וכדומה. נשים חשופות לפגיעה כזאת בעת הליכה על נעלי עקב גבוה.
לעיתים רחוקות יותר נגרם הנקע בעקבות "תנועה לא טובה"  של כף הרגל בכיוון "החוצה" של הקרסול או בכיוונים אחרים.
sprained_ankle.jpg
נקע או נקעים חוזרים,זוהי תופעה שהולכת במרוץ השנים לנפוצה יותר.
נקע הוא פציעה בפרק שהרצועה התומכת בו נפגעה.
הפרק מתנפח מתחמם וכואב מכדי שאפשר יהיה להשתמש בו באופן נורמטיבי.
יש לאפשר לפרק לנוח כמה שיותר וקשירתו חשובה,למתן תמיכה עד שהרצועה תירפא.
ככל שמניעים את הפרק פחות הריפוי יהיה מהיר יותר.
המקום המועד ביותר לנקע הוא קרסול,במידה שהנקע בקרסול אינו מתרפא מהר ופרקים אחרים נפגעים גם כן יש לפנות אל הרופא משום שהנפיחות עלולה לגרום לסדק או לדלקת קרום הממשח .
נקעים חוזרים נגרמים בשל ביצוע אותה פעולה פעמים רבות ולצערנו הוא הופך יותר ויותר נפוץ. 

מהם התסמינים?

כאב, נפיחות, אודם, קושי בדריכה ובהליכה. 

כמה זמן זה נמשך?

התסמינים נמשכים בדרך כלל בין כמה ימים לכמה שבועות. אם הם נמשכים זמן רב יותר, מדובר בפגיעה קשה יחסית המחייבת בדיקה של אורתופד. לעיתים הנקע עלול לגרום למתיחה קשה של רצועות ואף לקרע שלהן. במקרים כאלה עלולה להיגרם פגיעה של ממש ביציבות הקרסול, ויש להיעזר באורתופד כדי למנוע סיבוכים.

תלונות החולה

מדובר בטווח של תלונות לפי דרגת חומרה, החל מנקיעות בודדות בפעילות גופנית מאומצת או כזו שדורשת שינויי כיוון מהירים (לדוגמא כדורגל, כדורסל), וכלה במעידות חוזרות ונשנות גם בהליכה רגילה. הסימפטומים מתגברים כשהולכים על קרקע לא ישרה כגון חול או שביל לא סלול, וככל שמתעייפים, ובנוסף כאשר נועלים נעליים לא תומכות או לא נוחות. בד”כ לאחר אירוע של נקיעת הקרסול ישנו כאב המזכיר את הנקע הראשון אך בעוצמה פחותה. במקרים מסויימים יש כאבים בקרסול באופן קבוע עקב דלקת כרונית שנוצרת במקום.

 איך מאבחנים?
 ברוב המקרים די בבדיקה גופנית של הרופא: הוא יבדוק את הקרסול באמצעות הנעה שלו ואיתור האזור הפגוע שבו הרגישות היא מקסימלית. לעיתים - בעיקר כדי לשלול שבר או פגיעה אחרת באזור - יפנה הרופא את המטופל לבדיקת הדמיה של הקרסול, לרוב צילום רנטגן, אך ייתכנו גם מיפוי עצמות, בדיקת CT ולעיתים נדירות בדיקת MRI. בדיקות כאלה נדרשות כאשר הפגיעה בקרסול היא קשה. במקרים כאלה יפנה רופא המשפחה את הנפגע לאורתופד להמשך בירור.
בבדיקה הגופנית נמצא אי יציבות של הקרסול המתבטאת בפתיחת יתר של המפרק. לעיתים תהיה נפיחות ורגישות על הצד החיצוני עקב דלקת (סינוביטיס). בזמן הבדיקה הרופא יחפש עדות לפגיעות נוספות, כגון פגיעה בגידים סביב הקרסול או בסחוס הקרסול או עיוותים בצורת הקרסול/כף הרגל.

במידה והאבחנה ברורה אין צורך בבדיקות מסויימות ואפשר לגשת מייד לטיפול. לעיתים הרופא יבקש בדיקות עזר.
בצילום רנטגן נראה האם יש שברים.
בבדיקת רנטגן תחת עומס (בדיקת STRESS) נוכל לכמת או להוכיח אי יציבות מכנית כלומר רצועה קרועה/מוארכת.
בבדיקת סונר ניתן להדגים את הרצועה הקרועה.
בבדיקת MRI – ניתן להדגים את הרצועה הקרועה, וכן לראות האם יש פגיעות נוספות בסחוס או בגידים סביב הקרסול.

איך מטפלים? 

הטיפול הטוב ביותר לנקעים חוזרים הינו מניעה, כלומר טיפול נכון בנקע החריף.
במידה ויש נקעים חוזרים ללא פגיעות נוספות סביב הקרסול הטיפול הראשוני הינו פיזיותרפיה לחיזוק שרירים סביב הקרסול, ושיקום הקרסול (תרגילי פרופריוצפציה). התרגילים כוללים תרגול מצבי אי יציבות בדרגות עולות.
ניתן להשתמש בקרסוליה אלסטית תומכת קשיחה או חצי קשיחה על מנת לתת יציבות נוספת לקרסול.
במידה והטיפולים הללו לא עזרו יש לשקול טיפול ניתוחי.
ישנם מספר סוגי ניתוחים, חלקם על ידי תפירה מחדש/חיזוק הרצועה הקרועה, חלקם העברת גידים שהם קשיחים וחיבורם כך שיחליפו הרצועות הקרועות.
ניתוח עם חתכים מינימליים  – בניתוח זה משתמשים בגיד מאיזור הברך או בגיד תורם ומעבירים אותו דרך חתכים קטנים מאד כך שמחליף את הרצועות הקרועות. ניתוח זה מתאים לחולים עם ניתוחים שנכשלו או חולים עם גמישיות יתר רבה.

במרבית המקרים די באמצעי טיפול פשוטים:
1. מנוחה לרגל במשך כמה ימים לאחר הפציעה.
2. הרמת הרגל בשעות הלילה. שינה עם כרית מתחת לרגל מחישה את ירידת הנפיחות באזור הפגוע.
3. כדורים לשיכוך כאבים ממשפחת ה־NSAIDS כמו אדוויל, נקסין, אטופן וארקוקסיה.
4. פיזיותרפיה. לאחר כמה ימי מנוחה מומלץ להתחיל בפיזיותרפיה כדי לשמור על גמישות הקרסול ועל טווח התנועה שלו ולאפשר חזרה לפעילות.
5. ניתוח. לעיתים נדירות, אם מתיחת הרצועות חזקה במיוחד, או שנגרם קרע של רצועה, המפרק עלול להיוותר לא יציב. במקרים כאלה יש צורך בטיפול באמצעות ניתוח.

זה חד פעמי? זה יחזור?

רוב הנקעים הם חד־פעמיים, וטיפול נכון יאפשר חזרה לפעילות רגילה לאחר תקופה קצרה. אולם במקרים של נקעים קשים עלולה להיות רגישות של הקרסול, והוא עלול להיות מועד יותר להופעת נקעים חוזרים.

עלולים להיות סיבוכים?

נקע קשה במיוחד או טיפול לא נכון בנקע (למשל, חזרה מהירה מדי לפעילות) עלולים לגרום לסיבוכים: אי־יציבות של הקרסול, כאב כרוני בקרסול הפגוע ושחיקה של מפרק הקרסול. 

מתי ללכת לרופא?

  • נקעים חוזרים שמפריעים לאיכות החיים
  • נפיחות סביב הקרסול
  • רצון לחזור לפעילות גופנית
  • כשלון של טיפול פיזיותרפי

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה לרופא?

כל תנועה  "לא טובה" של הקרסול שגורמת לכאב עז, להופעת אודם ולנפיחות מחייבת פנייה לרופא המשפחה לבדיקה.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

במרבית נקעי הקרסול ההחלמה היא בתוך כמה ימים עד כמה שבועות. בעזרת טיפול נכון צפויות החלמה מלאה וחזרה לפעילות  מלאה.

איך לומדים לחיות עם נזק מתמשך לקרסול?

במקרים של נקעים קשים או במקרים של טיפול לא נכון בנקע, עלולה להופיע אי־יציבות של הקרסול, והאזור עלול להיות מועד להיווצרות נקעים חוזרים. במקרים כאלה כדאי להתייעץ עם אורתופד בנוגע לפתרונות אפשריים: פיזיותרפיה לחיזוקה ולשיפורה של יציבות הקרסול, הימנעות מסוגי ספורט שבהם הסיכון לנקעים גבוה והעדפה של סוגי פעילות אחרים ובמקרים קשים - ניתוח לייצוב הקרסול.

בס"ד
אסף מדיקל- (ASSAFMEDICAL) הינה חנות אינטרנטית לרכישת אביזרים אורטופדיים, מוצרים רפואיים, אביזרי שיקום ועוד ע"י ציבור הגולשים באינטנרט.
הגלישה והשימוש באתר זה – asafmedical.co.il הינם בכפוף לתקנון ולתנאים המפורטים להלן.
שימוש, ביצוע הזמנה ורכישה וכל פעולה אחרת מהווה הסכמה לתנאי השימוש, הכללים ולתקנון של האתר והתחייבות לפעול על פיהם.

אחריות מוצר- האחריות על מוצר הינה על פי שיקול דעתו של היבואן/ היצרן, למוצרים אשר נרכשו באתר asafmedical.co.il .
הטיפול, תיקון או החלפה של המוצר הינה החלטתו של היבואן/ היצרן וזאת לאחר בדיקה של המוצר ובתנאי שהשימוש במוצר היה שימשו סביר ועל פי הוראות היצרן.
האחריות לא תחול על מוצר שהשימוש בו נעשה שלא עפ"י הוראות יצרן או על כל נזק שנגרם עקב שימוש לא נכון ורשלנות מצד הלקוח.

משלוחים וזמני אספקה
אספקה הינה תוך 3 ימים בד"כ מרגע שאושרה ההזמנה, אלא אם כן ישנה בעיית מלאי של המוצר אצל היבואן, מכס וכיוצ"ב במקרה זה יעודכן הלקוח.
התחייבות לזמן אספקה עד 14 ימי עסקים, במקרה של עיכוב או אי קבלת המוצר לאחר 14 ימי עסקים ( לא כולל שביתות בית דואר, חברת משלוחים וכדומה). אנו מתחייבים לתת מענה ופתרון יעיל ומהיר לשביעות רצונו של הלקוח.
ביטול עסקה עקב אי קבלת סחורה
לקוח אשר ביצע עסקה והיה והמוצר לא הגיע לרשותו, על אחריותו לעדכן את חברתנו אסף מדיקל בטלפון 089330302 בכדי שננקוט באמצעים הנדרשים בכדי לאתר את החבילה ובמידת הצורך לבטל עסקה.
ישנה אפשרות לבצע איסוף עצמי על פי שעות פעילות ובתיאום מראש בטלפון 08-9330302

ביטול עסקה ומדיניות החזרת מוצרים-
- הזמנה שבוצעה באתר ניתנת לביטול גם לאחר החיוב בהתאם לחוק הגנת הצרכן
חל על מוצר שמחירו עולה על סכום של 50 ₪.
- ביטול עסקה, החזרת מוצר- בתנאי שלא נעשה שימוש כלל במוצר, המוצר באריזה המקורית שלו ואריזתו לא נפתחה, לא חלפו 14 יום מיום קבלת המוצר ובהצגת חשבונית קנייה.
- - ניתן לבטל עסקה תוך 14 יום מרגע קבלת המוצר.
- ביטול עסקה כרוך בדמי ביטול של 5% מסכום המוצר או 100 ₪ - הנמוך מבינהם.
- לא ניתן להחזיר מוצרים שייוצרו או הוזמנו בהתאמה אישית למידות ולצרכי הלקוח.
- החזרת נעליים באריזה מקורית ובתנאי שלא נעשה שימוש, עד 2 ימים מרגע הרכישה.