כאבי שרירים

כאבי שרירים הם מאותן תופעות שפוקדות למעשה כל אדם במהלך חייו. 
מדובר בתופעה שאינה נדירה כלל – אך כזו שאפשר לטפל בה. למעשה, במקרים רבים חשוב להתייחס לכאבים אלו בתשומת לב רבה, שכן הם עשויים לאותת על בעיה משמעותית יותר המחייבת טיפול.
חולה המתלונן על כאבי שרירים (Muscle pain) מהווה אתגר אבחנתי וטיפולי מורכב לרופא המטפל. בדרך כלל יגיע חולה זה לראשונה לרופא המשפחה, שעליו יוטל התפקיד של הבירור והטיפול הראשוני. ברוח מסורת הרפואה, יחל הרופא בבירור האנמנזה (Anamnesis) ויכוון את ההערכה הגופנית של החולה על פי הממצאים. לא אחת יסתיים בכך הבירור ויוצע טיפול תרופתי, גופני או אחר. במקרים שבהם האבחנה תחייב בירור נוסף, יופנה החולה בהתאם. האתגר בבניית תכנית אבחון וטיפול לחולה עם כאבי שרירים הוא באימוץ גישה מעשית המושתתת על הבנת מנגנון היווצרות הכאב.

מה הם כאבי שרירים?
כאבי שרירים, הנקראים גם Muscles pain או מיאלגיה, הם מצב שבו, בפשטות, השרירים כואבים: זה יכול לקרות לנו אחרי מאמץ רב וממושך, בשל שינה לא נכונה או תנוחה לא נכונה שבה נמצא גופנו לאורך זמן, פגיעה חיצונית ישירה בשריר, מחלות שונות ואף חוסרים תזונתיים.
אם 'נצלול' קצת יותר לעומקה של התופעה, הרי שכאבי שרירים מקורם בחומרים המיוצרים בעצבים מסוימים בגוף (אָפֵרַנטים), ומשתחררים בהתאם לגירוי מסוים של השריר. 
השחרור שלהם כאשר השריר פגוע גורם – לצד חומרים אחרים – לירידה בסף הפעילות של העצב, כלומר הוא פועל ומגיב יותר מאשר במצב שגרתי, ולכן מתעורר הכאב.

כאבי שרירים (בלועזית: mialgia) הם כאבים שמקורם נובע ממאמץ מסוים (כמו פעילות גופנית) המשפיעה על השרירים. לעיתים תדירות הכאבים מצרפים גם את הרקמות אשר עוטפות את השרירים, ובאים לידי ביטוי ברגישות על פניהם ואף על הרקמות. במקרים אלה מתבצע שימוש במושג Myofascial Pain (מיו=שריר, פסיה=רקמת חיבור העוטפת את השרירים).

כאבי שרירים עלולים להופיע יום או יומיים לאחר סיום אימון ולהימשך מספר ימים אחריו. הכאבים המופיעים לאחר האימון לרוב מעיקים, על אף שאינם מביעים את אותותיהם באופן חמור בעוצמתם. הופעתם בשרירים נמדדת בעוצמת הפעילות הגופנית, כושר גופני ומהפעלת האנרגיה שנבעה מהאימון הקודם על השרירים. ניתן לחוש בכאבים נפוצים יותר בעת מאמץ גופני מוגבר ולא הדרגתי, ובשרירים רפויים. פעילות גופנית מאומצת, ללא חימום יכולה להוביל עמה נזק והרס שיופיעו בתאי השריר.

ניתן לחלק את הסיטואציות העיקריות המאופיינות בכאבים אלו למספר חלקים תחת קטגוריות - גורמים ולסיבות:

 1. דלקת - כאבי שרירים המתלווים לתהליך דלקתי: מחלות שריר דלקתיות
 2. תסמונת כאבי שרירים – תסמונות המאופיינות בכאבים שאינן דלקתיות: פיברומיאלגיה (Fibromyalgia), וכאבים מיו-פסיאטים (Myofascial Pain)
 3. כאבי שרירים עקב סיבה מטבולית גנטית – אופייניים ככאבים תחת במאמץ.
 4. כאבי שרירים כסיבוך של תרופות
 5. כאבי שרירים הקשורים למחלות אחרות (נוירולוגיות וכלליות)

מה הסיבות והגורמים לכאבי שרירים?

מקום הופעתם של כאבי השרירים תלוי בסיבה שבגללה נוצרו, ולכן נתחיל קודם בפירוט הסיבות השכיחות ביותר: 
 • פעילות גופנית מאומצת או מאמץ גופני רב 
 • יציבת גוף לא טובה 
 • מחלה 
 • חוסר תזונתי 
 • טראומה (נזק) לשריר מגורם חיצוני 
 • פגיעה עצבית 
 • דלקות.
בהתאם לכך, יכולים להופיע כאבי שרירים ברגליים, בידיים, בגב, בצוואר ועוד – ולעיתים בכמה מקומות גם יחד. אפשר לומר כי כאבי שרירים אחרי אימון הם הנפוצים ביותר, אך גם כאבים בשל תנוחה לא נכונה שכיחים למדי, ומאפיינים רבים בכל רחבי העולם.  
עומס היתר היומיומי אשר מוטל על השרירים מהווה גורם מהותי להתפתחות כאבים ודלקות.

הדבר יכול לנבוע מפגיעה משמעותית ברקמת השריר. מדי פעם הדווי אותו מרגישים בשריר נגרם כתוצאה מנזק ברקמה שריר אחרת שאשר יש לה את האפשרות להקרין כאב. כדוגמה ראשונה פריצת דיסק בגב התחתון עשויה לגרום ללחץ על שורש עצב ולהקרין כאב אל אחד או יותר מבין שרירי הרגל. לחץ על שורש עצב בעמוד השדרה עשוי לגרום לכאב בעל השפעה שיופיע מעל קבוצת שרירים מסוימת כאשר לכאב הזה נלווים גם סימנים נוירולוגים הכוללים נימול, חולשה וירידה בעוצמת הרפלקס. ברוב האירועים כאבי השרירים נגרמים מגידים, עצמות סמוכות או מרקמות חיבור אחרות. מעבר לכך, לשרירים מסוימים אחרים בגוף האדם, יכולים להיגרם כאבי שרירים. דוגמה שנייה, בעת אירוע התקף לב יורגשו כאבים הנובעים משריר הלב ,.דוגמה שלישית, כאבי מחזור יורגשו כאבים הנובעים משריר הרחם.

בעקבות עומס יתר או תנועה לא רצויה עלולה להיגרם מתיחה או אפילו קריעה של סיבי השריר. הכאב אשר מרגישים בשרירים שנגרם על הרקע הזה יהיה מושתת בהכללה על שרירים מסוימים ויתחיל במידי או בקירוב לפעילות מסוימת. אולם במקרים של שפעת יתבטאו כאבים כלליים בשרירים. כאבי שרירים מעין אלו עשויים לרוב לחלוף תוך ימים אחדים, ובסיטואציות בהם הפציעה מורכבת יותר בשריר תוך מספר שבועות. דלקות זיהומיות, תאונות, מחלות אוטואימוניות, הפרעות נוירולוגיות, מחלות שרירים, סרטן ושימוש בתרופות מסוימות (סטטינים להורדת כולסטרול ותרופות להורדת לחץ דם) מצביעים על סיבה נוספת לכאבי שרירים. ישנם מקרים שהכאב בשרירים עלול להעיד על פתולוגיה קשה ועל מחלות מסכנות חיים.

אפשריות טיפול:

פעילות נכונה בשלב המהותי של הכאבים הכרחית להחלמה של השריר. כל פעילות אשר שניתן לפעול עימה ללא הרגשה של כאב, מומלץ יהיה להמשיך ולפעול לפיה. ברוב הפעמים הימנעות מפעולות שעשויות להחריף את הכאב יאפשרו את הריפוי של השריר מכיוון שהשריר כמו כל איבר צריך לנוח כדי להחלים.

אחת הדרכים לטיפול היא שיטה הנקראת: כירופרקטיקה. הכירופרקט מנוסה לגלות ולטפל בהרבה מכאבי השרירים שנגרמים כתוצאה משיבושים בתפקוד הביו-מכני או כתוצאה מעומס יתר. טיפולים נוספים הניתנים בשלבים הראשונים הדלקתיים מתבצעים גם באמצעות מכשור רפואי להורדת דלקות הכולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. בתהליך השלב הדלקתי יבוצע השלב השיקומי שמטרתו לאפשר לשריר לעמוד בנטל פעילות מלא.

אם תעלה רמת הכאב, ישלח הפציינט לטיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ואו טיפולים תרופתיים לבעיות המוקד, אשר גורמות לכאבי שרירים, דלקות פרקים, מחלות גנטיות ועוד.

מניעת כאבים ברקמת השריר:

מניעת כאבים ברקמת השריר תתבצע על ידי תפקוד נכון בבית, בעבודה ובפעילות הספורט, כך ימנעו חלק משמעותי מהפגיעות והכאבים הנגרמים ממערכות עצב שריר ושלד וכאבי השרירים. יש לשמור על משקל גוף סביר לגובה האדם יש להתחמם לפני פעילות ולהימתח לאחריה.

כאבי שרירים עקב דלקת – מחלות שרירים דלקתיות

מחלות השריר הדלקתיות נחלקות לשתי קבוצות עיקריות:

א. מחלות דלקתיות כלליות שבהן השרירים הם חלק מאיברים רבים אחרים שנפגעים. בקבוצה זו מחלות רבות, כגון: לופוס (SLE), דלקות פרקים, מחלות דלקתיות של רקמות החיבור (Mixed Connective Tissue Disease), מחלות דלקתיות של כלי הדם ועוד. הנ"ל פוגעות באיברים רבים: כליות, פרקים, עור, ריאות, כבד, מערכת העצבים. במידה ונפגעים השרירים יופיעו כאבי אף חולשה בהם.

ב. מחלות בהן האיבר היחיד או העיקרי שנפגע הוא השריר, כלומר מחלות דלקתיות המכוונות בעיקר עם שימת דגש לשרירים. בקבוצה זו שלוש מחלות עיקריות: פולימיוזוטיס (Polymyositis), דרמטומיוזיטיס (Dermatomyositis) ודלקת שרירים (IBM). בשתי המחלות הראשונות התהליך הדלקתי הוא המניע למחלה, ואילו ב- IBM טוענים כי הדלקת נלוות למסע ניוון השרירים, ואינה הגורם למחלת השריר. כל שלוש המחלות מובילות לחולשת שרירים המאפיינת בעיקר בפעילויות שונות (קושי לקום מישיבה, ללכת, להרים את הידיים, לשאת משאות). מחלות נוירולוגיות ומחלות ניוון שרירים עלולות לגרום בין היתר לכאבים שיורגשו ברקמת השריר. במקרה הזה לכאבים אלה יתלוו גם חולשות שריר ומוגבלות פרוגרסיבית.

כאבי שרירים עקב בעיה מטבולית גנטית

מדובר בהרכב מורחב ישנה בעיה מטבולית גנטית של מחלות הנובעות בעקבות מום. כשצריכת האנרגיה של השריר דלה, במחלות אלו לא יושם דגש, אולם בעת מאמץ כשלשריר נחוצה כמות אנרגיה גדולה ומידית, עקב הבעיה המטבולית הגנטית יצוצו כאבי שרירים שיתבטאו במאמץ, שלעיתים קרובות יגבילו את המשך המאמץ הגופני. זה עלול להוביל גם להרס של השרירים מקור אספקת האנגריה הזמין והמידי של השריר בעיקר מסוכרים ושומנים. בהיעדר מקור אנרגיה מסוכר יופיעו כאבי השרירים וחוסר היכולת לבצע מאמץ יופיע בתחילת המאמץ. לעומת זאת במחלות הנובעות מבעיה מטבולית במסלולי האנרגיה ממקור שומנים. כאבי שרירים יופיעו בהמשכו של המאמץ.

המשך מאמץ זה עשוי להחריף את המצוקה האנרגטית של השרירים ולהוביל להרס שלהם.

הסיבה לכאבי שרירים ולנזק שלהם עשויה להיות תופעת לוואי של נטילת תרופות כדוגמת גלולות להורדת רמת הכולסטרול ממשפחת הסטטינים (Statins).

כאבי שרירים הנובעים כתוצאה משימוש בסטטינים משתלבים לרוב בעליה של האנזים CK או CPK בדם. האנזים CK נוכח בשריר וכתוצאה מהחבורה בשריר הוא דולף לדם ורמתו עולה. אופן נדיר סטטינים עשויים לגרום לנזק מהותי לשרירים, אשר יראה את אותותיו בחולשת שרירים.

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia – FM/FMS)

פרשנות השם 'פיברומיאלגיה' היא כאב בשרירים ובסיבים של רקמות החיבור (הגידים). הפיברומיאלגיה מזיקה בעיקר בשרירים וברקמות אשר מחברות אותם לעצמות.

מצב זה מכיל סימנים המתרחשים ביחד לכן הוא נחשב כתסמונת.

2% מהאוכלוסייה נוכחת תסמונת הפיברומיאלגיה, תסמונת זו במקרים מסוימים לא ניתנת לאבחון מכיוון שהסימנים שלה יכולים להצביע על מקרים רפואיים אחרים אשר לא מזכירים עליה. פיברומיאלגיה לא נחשבת כסוג של דלקת פרקים והיא לא אמורה לגרום ללחצים על אף שההרגשה היא שזאת מחלה של פרקים. פיברומיאלגיה מתוארת כך שהכאב הוא הסימן הראשון שלה. בדרך כלל התסמונת מופיעה בכל הגוף, למרות שבמקרים מסוימים היא עשויה להתחיל במקום מסוים, כמו הצוואר והכתפיים, ולהתרחב לאחר זמן מסוים.

כאב הפיברומיאלגיה מאופיין במספר דרכים: לכן מתלווים אף סימנים רבים כמו הפרעות שינה עייפות וכאב ראש ביניהן - שורף, מכרסם, רגיש וקשה. הכאב מורגש בעיקר ברקמות השרירים. אצל חלק מהחולים במחלה הכאב יכול להיות מאוד חמור מהרגיל. על אף שכאשר מתבצעת בדיקה פיזית של הגוף לא נמצא בדרך כלל תגלית מסוימת והחולים נראים בריאים כלפי חוץ, אבל כאשר מתבצעת בדיקה דקדקנית של שריריהם יופיעו אזורים רגישים במקומות מסוימים. באמצעות הימצאות של כאב עם רגישות מוגברת מתבצע האבחון של המחלה. אין בדיקת מעבדה או צילום רנטגן המאפשרים לאבחן באופן ודאי שזאת תסמונת הפיברומיאלגיה מכיוון שהתלונות של חולי התסמונת מתייחסות באופן כולל וברוב הפעמים מאזכרות בעיות רפואיות שלא מסמלות על המחלה, רוב החולים מצוינים בהערכות מורכבות וארוכות.

תיאור התופעה וביטויה בגוף:

כאב שרירים בפנים

כאבים בשרירי הפנים יכולים לנבוע מפגיעה בשרירים עצמם או מהקרנת כאב מאזור אחר בראש או בצוואר. כתוצאה מהגורמים לכאבים חלה האפשרות להיווצרות פצעונים, חבלה, כאבי ראש המוקרנים לפנים, דלקת חניכיים או שיניים, דלקת באחד מעצבי הפנים, דלקת במפרק הלסת, דלקת של כלי הדם ברקות.

כאב שרירים בגב

כאבי שרירם בגב עשויים להיגרם מפגיעה בכל אחת מהרקמות המרכיבות או התומכות בעמוד השדרה בעיקר ובגב באופן כללי. הסיבה העיקרית של כאבי הגב כוללת כאבים הנגרמים מפגיעה בשרירי הגב או ברקמות הרכות הפועלות בקירוב או על עמוד השדרה (רצועות, גידים, מעטפות מפרקים ועוד).

כאב שרירים בידיים

השימוש הממושך והפיזי בידיים (עבודה, אכילה, אחיזה, עיסוק בספורט) מציג את כאבי הידיים כתופעה שכיחה. כאבים אלו עלולים לנבוע מטראומה, מחבלה, מעומס יתר הנגרם משימוש שגוי ביד, או מחבורה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את הידיים: עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים והעור שתגרום לדלקת וכתוצאה ממנה גם למיחושים.

כאב שרירים בכתף

הכתף היא מפרק בעל טווח ומגוון רב של תנועות. המאמץ המוגבר שלו באה לידי ביטוי ביכולת היציבות שלו. לכתף יש סכנה אשר יכולה להיות פגיעה וחשופה לפציעות מסוימות מפני שהיד היא כלי רב אשר שימושי מאוד עבור האדם ובעקבות כך מפרק הכתף נתון ללחצים ועומסים כתוצאה מחיי היום יום.

כאב שרירים ברגליים

כאבי רגליים הם תופעה נפוצה מפני שעל הרגליים מוטל מאמץ בסחיבה ולהנעת גוף האדם. הם עלולים לנבוע מהלם פגיעה או מעומס יתר על אחת מהרקמות המרכיבות את הרגליים (עצמות, מפרקים, שרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים והעור). הנזק לאחת מרקמות אלו יוצר דלקת המובילה גם למיחושים.

כאב שרירים בכף הרגל

כף הרגל נושאת את משקל הגוף במקרים מקובעים ובמקרים פעילים. כדי שכף הרגל תמשיך לתפקד במצבים אלו דרושה לה יציבות, עמידות, גמישות וכוח. במהלך השנים כתוצאה מעומס והנזקים המצטברים קורים שינויים ניווניים ברקמות כף הרגל השונות ובשרירי כף הרגל אשר גורמים לדלקות ולכאבים בכף הרגל.

כאב שרירים במפשעה

המפשעה המכילה את מפגש האזור העליון של הרגל עם חלק הגוף העליון, חשופה לעומסים ומרבה להיפצע. גורם מרכזי לדלקת, לכאב במפשעה ולגבול מסוים באפשרות התנועה של המפשעה נגרם כתוצאה ממתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות בחלק המפשעה או של הרצועות, הגידים והשרירים כתוצאה מחבלה, נקיעה או פריקה של הירך או של האגן.

מבוא ואבחנה מבדלת:

כאבי שרירים הם תופעה שכיחה למדי המאפיינת כל אדם במהלך חייו הבוגרים. בין הסיבות השכיחות ניתן למנות מחלות נגיפיות, כאבים שלאחר פעילות גופנית מאומצת וחבלות. ניתן לחלק את הכאבים לאלו המופיעים באופן מפושט בכל הגוף (טבלה מספר 1), או לאלו התוקפים אזור מסוים, מוגדר וברור (טבלה מספר 2).

 

בין הסיבות לכאבים ממוקמים ניתן למנות פעילות גופנית מאומצת, מצבי דלקת מקומיים כגון דלקת הכסת (Bursitis) או זיהום, תסמונת כאב שריר-חיתולית ואיסכמיה שרירית עד כדי אוטם בשריר. בין הסיבות לכאבים מפושטים ניתן למנות מחלות נגיפיות, מחלות מפרקים ובמיוחד כאבי שרירים רב-שיגרוניים, מחלות שריר דלקתיות, מחלות לא דלקתיות כדוגמת דאבת השרירים, כאבים על רקע טיפול בתרופות כגון סטטינים, מחלות של חילוף חומרים, מחלות כרוניות כמו צמקת הכבד (Cirrhosis) או אי ספיקה כלייתית ומחלות הורמונליות.
על מנת לטפל בחולה המתייצג עם כאבי שרירים, על הרופא לערוך חיפוש אבחנתי הכולל את המרכיבים הבאים: אנמנזה מדוקדקת, בדיקה גופנית מכוונת ובדיקות עזר על פי הצורך. 

מהן הדרכים לאבחון הכאבים?

מלקיחת אנמנזה רפואית, אישית ומשפחתית של החולה במחלה חל אבחון הכאבים.

ראשית, למידה על ההיסטוריה הרפואית תיתן אפשרות לגלות פרטים כתוצאה מהמקרה, ולפי הסימנים מסביב למקום הכאב והעבר התרופתי של המטופל, הרופא נעזר במציאת תרופה המתאימה לו.

שנית, הבדיקה תהיה בדיקה פיזית לאחר סיום אבחון הכאב שבמהלכה יהיה צורך בשחזורו, לגלות את רקמת השריר שנפגעה ולציין את חומרתה.

תתבצע בדיקה על צורת ההליכה והעמידה, בדיקת אפשרויות התנועה של האזור הכואב ובדיקות נוירולוגיות. שלישית, במקרים מסוימים חל שימוש בבדיקת C/T,MRI רביעית, בדיקות מעבדה במטרה לפסול מחלות זיהומיות או מחלות הקשורות לרקמות החיבור שרירים. החשד כי הגורם לכאבי שרירים אינו מכני ויש צורך לבירור רפואי נוסף גובר כאשר חלה הימצאות של סימנים כגון חום, אובדן משקל וחולשה.
 

האנמנזה הרפואית בחולה עם כאבי שרירים

 • הופעה (Onset): הופעה חריפה של כאב אופיינית לאחר פעילות גופנית מאומצת, לאחר חובלה ובליווי מחלות זיהומיות מערכתיות או מקומיות. הופעה תת-חריפה (Subacute) מתאימה לכאבים על רקע תרופתי, ואילו הופעה כרונית מרמזת לכיוון בעיות של חילוף חומרים, הורמונליות, דאבת השרירים ותסמונת כאב שריר-חיתולית.
 • גורמים אשר מקלים / מחמירים את הכאב (Palliative and provocative factors): כל פעילות גופנית בדרך כלל תחמיר את כאב השרירים, אך ניתן לדלות רמזים נוספים, כגון: בתסמונת הכאב המקומית, תנועות מסוימות בלבד יחמירו את הכאב, ואילו בתסמונות המפושטות, כל התנועות תכאבנה. כמו כן, הקלה עשויה להופיע בתסמונות כלליות על ידי הסרת תרופות (במקרה של סטטינים לדוגמה) או על ידי טיפול תרופתי באמצעות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים לטיפול בכאב (NSAIDs ‏,Non Steroidal Anti Inflammatory Drugs) או סטרואידים (Steroids) במחלות דלקתיות.
 • אופי הכאב (Quality): באופן כללי, כאב שרירי מאופיין על ידי תחושה עמוקה, עמומה וקשה לאיתור מדויק. החולים מתארים לעתים מועקה עמוקה, אך ניתן גם לשמוע על כאבים שורפים, במיוחד באיסכמיה או בהצטברות של חומצה לקטית (Lactic acid) בשריר, ואף נימולים ושינויי תחושה האופייניים יותר לכאב על רקע פגיעה עצבית. בתסמונת כאב שריר-חיתולית יכול להופיע כאב חד ומפלח בעת הפעלת נקודות הדק (Trigger points).
 • הקרנת הכאב (Radiation): תסמונת כאב שריר-חיתולית מתייצגת ככאב בעל תבנית הקרנה ייחודית מאוד. לעתים ניתן לבסס האבחון על סמך תבנית הקרנת הכאב מהשריר המעורב.
 • עוצמת הכאב (Severity): עוצמת הכאב נמדדת באופן סובייקטיבי באמצעות מספר מדדים כגון סולם כאב חזותי (VAS ‏,Visual Analogue Scale)‏ או סולם כאב מספרי (NPS ‏,Numerical Pain Scale). הערכת עוצמת הכאב בעת פעילות יכולה לכוון לאבחנה הנכונה. תסמונות כאב מקומיות מתאפיינות בהחמרה בכאב במהלך תנועות הקשורות לרקמות המעורבות, בניגוד למשל לתסמונות כגון דאבת השרירים אשר בהן הכאב מפושט ומתגבר בהפעלת אזורי גוף שונים ונרחבים.
 • תזמון הכאב (Timing): כאבים המופיעים בעיקר בבוקר עשויים להחשיד למחלות מפרקים. מחלות של חילוף חומרים מתאפיינות בכאב המחמיר בדרך כלל במהלך היום. בתסמונת כאב שריר-חיתולית הכאב משתפר בדרך כלל בעת הפעלת השרירים ו"חימום", בדומה למחלות מפרקים, אך הכאב מקומי ולא מפושט.
 • פרט לשאלות האנמסטיות דלעיל, חשוב לאסוף מידע מקיף אודות מצב הבריאות הכללי, מחלות רקע וטיפולים תרופתיים נוספים, כולל אלה שהופסקו.

הבדיקה הגופנית בחולה עם כאבי שרירים

חשיבות מיוחדת ניתנת לממצאי הבדיקה הגופנית המכוונת וגם כאן נדרשת גישה מובנית. חשוב להדגיש כי בדיקה גופנית ניתן לבצע כיאות רק לאחר שהחולה התפשט.

 • הופעה או מראה (Appearance): סימני דלקת מקומיים כאודם, נפיחות וחום מקומי יכוונו לאבחנה כמו דלקת מוגלתית של השריר. דלדול שרירים עשוי לכוון להפרעות של חילוף חומרים או קיפוח עצבי. במחלות מפרקים נוכל להבחין לעתים קרובות, בשינויי צורה של המפרקים. שינויים אלה עשויים לאפיין מחלות, כגון עיוות צוואר-הברבור (Swan neck) או צורת חור-הכפתור (Boutonnière) באצבעות חולי דלקת מפרקים שיגרונית. הטיה בזמן עמידה (Antalgic position) יכולה לכוון לתסמונת שריר-חיתולית, במיוחד אם היא מתלווה לירידה בטווחי תנועה בהתאמה.
 • טווחי תנועה (Range of motion): טווחי תנועה יכולים להיות מוגבלים בשל פגיעה ישירה בשריר עצמו או בשל פגיעה תפקודית ברקמות המפרק והסינוביה (Synovia), קופסית המפרק והרצועות שסביבו. בנוסף, תיתכן פגיעה בטווחי תנועה בשל קיצור שרירים כבתסמונת כאב שריר-חיתולית.
 • רגישות רקמתית למגע (Tissue tenderness): חולים הסובלים מכאבי שרירים יפגינו ירידה משמעותית בסף הכאב עקב מגע ובמיוחד בעת הפעלת לחץ על שרירים מעורבים. בתסמונות מערכתיות כדאבת השרירים ותסמונת העייפות הכרונית, הרגישות עשויה להיות מפושטת לאזורי גוף נרחבים. בקרב חולי כאבי שרירים רב-שיגרוניים אופייני למצוא רגישות בעיקר באזורי הצוואר, הכתפיים והאגן. חשוב לנסות להבחין בין נקודות רגישות (Tender spots) המופיעות בדאבת השרירים לבין נקודות הדק המופיעות בתסמונת כאב שריר-חיתולית ואשר מוגדרות כנקודות רגישות ביתר הנמצאות ברצועות מתוחות של שריר או חיתולית. כפי שנראה להלן, טיפול בנקודות ההדק עשוי להקל משמעותית על הכאב, ואילו טיפול מקומי בנקודות רגישות כמו בדאבת השרירים בדרך כלל אינו יעיל כלל.
 • הערכה עצבית (Neurological screen): חולשת שרירים אופיינית למרבית המצבים, אך לא מצביעה בהכרח על פגיעה עצבית אשר צפויה רק במיעוט המצבים כגון מחלות של חילוף חומרים.

בדיקות מעבדה בחולה עם כאבי שרירים

שילוב של ההערכה הרפואית המבוססת על אנמנזה מדוקדקת יחד עם בדיקה גופנית תביא לרוב להשערה אבחנתית או ליצירת אבחנה מבדלת אצל החולה הסובל מכאבי שרירים. שימוש מושכל בבדיקות עזר יכול לעזור מאוד הן באבחון הבעיה והן בקביעת נקודת מוצא (Baseline) למעקב אחרי הטיפול. סיכום המאפיינים הקליניים של כאבי שרירים מפושטים ומקומיים מופיע בטבלאות 5 ו-6:

פתופיזיולוגיה (Pathophysiology) של כאבי שרירים:

כאבי השרירים מתוארים באופן אופייני כעמוקים, קודחים, מקרינים ומתפשטים, והם מלווה לעתים קרובות בהיפראלגזיה (Hyperalgesia) ואף באלודיניה (Allodynia) של הרקמות העמוקות . קיימת יכולת ירודה למקם את הכאב ברקמות העמוקות, ולעתים לא ניתן להבדיל בין כאב שמקורו בשריר, גיד, רצועה, מסב העצם (Periosteum), מפרק או קופסית המפרק. כאב שרירי עלול לנבוע מרקמות פנימיות (Visceral) דוגמת הכאב הנובע מאירוע לבבי חריף המורגש בלסתות ולאורך הידיים. בעבודותיו החלוציות בסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת, שרטט קלגרן (Kellgren), בעזרתו של לויס (Louis), את תבניות הכאב המוקרנות באמצעות גירוי עם סליין היפרטוני (Hypertonic saline 6%). כאב שרירי חד נוצר בתגובה לגירוי נוסיספטורים (Nociceptors) עמוקים מסוג III - אנלוגיים (Analogs) לנוסיספטורים מסוג Aδ, או מסוג IV- אנלוגיים לנוסיספטורים מסוג C.

במחקרים בחיות מעבדה ובבני אדם נמצאו חומרים שיכולים להפעיל את הקצה ההיקפי של הנוסיספטור. אלה כוללים את חומר P‏ (Substance P), פפטיד הקשור לגן לקלציטונין (Calcitonin gene-related peptide), סומטוסטטין (Somatostatin), גורם גדילה עצבי (Nerve growth factor), פוליפפטיד מעי ואזואקטיבי (Vasoactive intestinal polypeptide) וחלבון קשור-גדילה 43 (Growth associated protein 43). חומרים אלה מיוצרים בגופי התא של עצבים אָפרנטים (Afferents) ומועברים דרך היציאון (Axon) לקצה העצב. גירוי נוסיספטיבי, מכאני (Mechanical) או כימי גורם לשחרור חומרים אלה מקצות העצבים והם, בנוסף לחומרים אחרים כגון ברדיקינין (Bradykinin) וסרוטונין (Serotonin) המשתחררים ברקמה הפגועה, גורמים לריגוש של קצה העצב ההיקפי ולירידה בסף הדרוש להפעלתו. על אף שנוסיספציה שרירית מדוכאת טוב יותר מאשר נוסיספציה עורית על ידי מסלולים מעכבים יורדים, היא גורמת ליותר שינויים מרכזיים בקרן האחורית של חוט השדרה.

מקום מיוחד בפתופיזיולוגיה של כאבי שרירים יש לשמור להיווצרות של נקודות הדק בתסמונת כאב שריר-חיתולית. נקודות אלו, אשר נמצאות ברצועות מתוחות של שריר או חיתולית, רגישות ביותר ללחץ ומתבטאות בתבניות כאב אופייניות ותופעות אוטונומיות (Autonimic). לנקודות הדק סף כאב נמוך יותר, וכמו כן מספר תופעות אופייניות מבדילות בין נקודות הדק לנקודות רגישות בשריר, ביניהן תבנית הקרנת כאב (Somatic referred pain) ותופעת התגובה הכיווצית המקומית (Local twitch response) המתרחשת כאשר נקודות הדק עוברת גירוי כלחץ חיצוני, דיקור ואף הזרקה.
 

הטיפול הלא תרופתי בכאבי שרירים:
 

הטיפול בכאבי שרירים נשען על האבחנה. בחולים הסובלים מדאבת השרירים, אין טעם לטפל באמצעים להעלמת נקודות רגישות כיוון שאלו אינן מהוות את הסיבה לכאב. כנראה שבתסמונת זו קיימת בעיה במנגנוני ויסות מרכזים של תחושת הכאב .
הטיפול הלא תרופתי לעתים חשוב יותר מזה התרופתי והוא מתבסס על טיפול גופני וטיפול הכרני-התנהגותי (Cognitive behavioral therapy), אשר באופן מיטבי ניתנים במשולב במסגרת תכנית שיקום רב מקצועית .

 • ההיבט הגופני: תרגול גופני כולל פעילות אירובית (Aerobic) בחדר כושר טיפולי וטיפול במים (Hydrotherapy). בקרב חולי דאבת השרירים (פעילות אירובית בעצימות נמוכה) ובחולי דלקת מפרקים ניוונית של הברך (Osteoarthritis)‏ וכאב גב תחתון, הוכח כי טיפולים אלה משפרים את התפקוד ומקלים על הכאב. למרות זאת, המחקרים הבודקים את ההשפעה ארוכת-הטווח של טיפולים אלה לוקים בחסר. טיפולים גופניים נוספים כוללים פיזיותרפיה (Physiotherapy), גירוי חשמלי של העצב דרך העור (Transcutaneous Electrical Nerve Ttimulation), חימום, על-שמע (Ultrasound), סרט הדבקה מסוג קינזיו (Kinesio taping), דיקור סיני- אקופונקטורה (Acupuncture) ודיקור יבש אשר נמצאו יעילים כטיפול תומך.
 • ההיבט הנפשי-חברתי (Psychosocial): טיפול הכרני-התנהגותי נמצא כבעל השפעה יעילה בטיפול בכאב כרוני בקרב הסובלים מדאבת השרירים, כאב גב כרוני ודלקת מפרקים ניוונית, בייחוד כאשר הוא ניתן במשולב עם טיפול גופני במסגרת תכנית טיפול רב-מקצועית. התערבות נפשית-חברתית ותעסוקתית חשובה במיוחד מאחר שכאב שרירי נמצא קשור למספר גורמים חברתיים, ובקרב האוכלוסייה המצויה במעגל התעסוקה הוא מהווה סיבה שכיחה לאובדן ימי עבודה ולתביעות פיצויים.

תכנית התערבות בטיפול בכאב כוללת בדרך כלל מספר מרכיבים ולכן קיים קושי בהתבססות על רפואה מבוססת ראיות להרכבת תמהיל הטיפול בכל חולה וחולה, אך נראה כי תכנית שיקום הניתנת על ידי מספר אנשי מקצוע, המתואמים ביניהם מבחינת הגישה והמסרים המועברים לחולה, מאפשרת טיפול המותאם לצרכיו באופן הרצוי.
נקודת מפתח בגישה לחולה עם כאבי שרירים הכרוני על ידי הצוות היא האמונה בחוויית הכאב שהוא חווה. בדרך כלל במצבי כאב ממושכים קשה לשים במדויק את האצבע על הרקמה שמעוררת את הכאב והחיפוש אחרי סיבת הכאב הוא לא אחת לשווא. יחד עם זאת, כאבו של החולה צריך להיחשב כאמיתי על ידי מטפליו וזהו הבסיס להמשך ההתערבות.
לאחר הטיפול קיימת סבירות גבוהה לחזרת התסמינים אלא אם המטופל ממשיך ליטול חלק פעיל בתהליך ריפויו על ידי ביצוע תרגילים לחיזוק הגמישות והשרירים ועבודה על ההיבטים הנפשיים-חברתיים שמוקדו במהלך הטיפול הרב מקצועי.

 • ניתן למצוא באסף מדיקל מדרסים בהתאמה אישית, חגורות גב, תומכי ברכיים, טייפ קינזיולוגי באתר או בחנות הנמצאת בקניון אסף הרופא, קניון אסף סנטר, באר יעקב,      

                                                                                               וניתן להתייעץ בטלפון: 055-9950607

בס"ד
אסף מדיקל- (ASSAFMEDICAL) הינה חנות אינטרנטית לרכישת אביזרים אורטופדיים, מוצרים רפואיים, אביזרי שיקום ועוד ע"י ציבור הגולשים באינטנרט.
הגלישה והשימוש באתר זה – asafmedical.co.il הינם בכפוף לתקנון ולתנאים המפורטים להלן.
שימוש, ביצוע הזמנה ורכישה וכל פעולה אחרת מהווה הסכמה לתנאי השימוש, הכללים ולתקנון של האתר והתחייבות לפעול על פיהם.

אחריות מוצר- האחריות על מוצר הינה על פי שיקול דעתו של היבואן/ היצרן, למוצרים אשר נרכשו באתר asafmedical.co.il .
הטיפול, תיקון או החלפה של המוצר הינה החלטתו של היבואן/ היצרן וזאת לאחר בדיקה של המוצר ובתנאי שהשימוש במוצר היה שימשו סביר ועל פי הוראות היצרן.
האחריות לא תחול על מוצר שהשימוש בו נעשה שלא עפ"י הוראות יצרן או על כל נזק שנגרם עקב שימוש לא נכון ורשלנות מצד הלקוח.

משלוחים וזמני אספקה
אספקה הינה תוך 3 ימים בד"כ מרגע שאושרה ההזמנה, אלא אם כן ישנה בעיית מלאי של המוצר אצל היבואן, מכס וכיוצ"ב במקרה זה יעודכן הלקוח.
התחייבות לזמן אספקה עד 14 ימי עסקים, במקרה של עיכוב או אי קבלת המוצר לאחר 14 ימי עסקים ( לא כולל שביתות בית דואר, חברת משלוחים וכדומה). אנו מתחייבים לתת מענה ופתרון יעיל ומהיר לשביעות רצונו של הלקוח.
ביטול עסקה עקב אי קבלת סחורה
לקוח אשר ביצע עסקה והיה והמוצר לא הגיע לרשותו, על אחריותו לעדכן את חברתנו אסף מדיקל בטלפון 089330302 בכדי שננקוט באמצעים הנדרשים בכדי לאתר את החבילה ובמידת הצורך לבטל עסקה.
ישנה אפשרות לבצע איסוף עצמי על פי שעות פעילות ובתיאום מראש בטלפון 08-9330302

ביטול עסקה ומדיניות החזרת מוצרים-
- הזמנה שבוצעה באתר ניתנת לביטול גם לאחר החיוב בהתאם לחוק הגנת הצרכן
חל על מוצר שמחירו עולה על סכום של 50 ₪.
- ביטול עסקה, החזרת מוצר- בתנאי שלא נעשה שימוש כלל במוצר, המוצר באריזה המקורית שלו ואריזתו לא נפתחה, לא חלפו 14 יום מיום קבלת המוצר ובהצגת חשבונית קנייה.
- - ניתן לבטל עסקה תוך 14 יום מרגע קבלת המוצר.
- ביטול עסקה כרוך בדמי ביטול של 5% מסכום המוצר או 100 ₪ - הנמוך מבינהם.
- לא ניתן להחזיר מוצרים שייוצרו או הוזמנו בהתאמה אישית למידות ולצרכי הלקוח.
- החזרת נעליים באריזה מקורית ובתנאי שלא נעשה שימוש, עד 2 ימים מרגע הרכישה.