כאבי גב

לורם איפסום הוא פשוט טקסט גולמי של תעשיית ההדפסה וההקלדה. לורם איפסום היה טקסט סטנדרטי עוד במאה ה-16, כאשר הדפסה לא ידועה לקחה מגש של דפוס ועירבלה אותו כדי ליצור סוג של ספר דגימה. ספר זה שרד לא רק חמש מאות שנים אלא גם את הקפיצה לתוך ההדפסה האלקטרונית, ונותר כמו שהוא ביסודו. ספר זה הפך פופולרי יותר בשנות ה-60 עם ההוצאה לאור של גליון פונטי המכיל פסקאות של לורם איפסום. ועוד יותר לאחרונה עם פרסום תוכנות המחשב האישי כגון מייצר הדפים של אלדוס שמכיל גרסאות של לורם איפסום.
איך נגרמים כאבי הגב ומהם הסוגים השונים?
  אם ישנו כאב שכיח ושמופיע אצל ילדים ואצל מבוגרים כאחד, הוא כאב הגב. בעת שהכאב מופיע, גם בעת שמדובר על כאבים כרוניים וגם במקרים בהם מדובר על כאב הנובע מאירוע אקוטי, מדובר על כאבים בלתי נסבלים שקשה מאד לנהל לצידם חיי שגרה. כשמתפקסים על כאבים בגב, מגלים כי ישנם כמה סוגים עיקריים לכאב: כאב הנמצא בחלקו התחתון של הכאב, כאב גב באזור האמצעי של הגב וכאבים הנמצאים באזור העליון.

לכל אזור בגב תפקיד אחר לחלוטין, כך שבעת שישנם כאבי גב חזקים מאוד בכל אחד מהאזורים, נפגעת יכולת תפקודית אחרת. כך לדוגמה, הגב התחתון הוא זה המאפשר את הגמישות והדינאמיות ביכולת התנועה. מנגד, הגב העליון הוא זה שתפקידו לדאוג להרמוניה ואיזון בכל הקשור ליציבה הזקופה. גם במקרים של כאבי גב קלים כדאי שלא להזניח את הטיפול – זאת על מנת שאיכות החיים שלכם והשגרה לה אתם רגילים לא תיפגע. 

קצת מידע על כאבי גב ממושכים: מה המספרים אומרים?

כאמור, ישנם כאבים ממושכים והאופי שלהם כרוני יותר, בעוד שישנם כאבים המופיעים בעקבות אירועים שונים. כך לדוגמה, בעת שישנם כאבי גב ממאוורר שהיה דלוק לאורך שעות רבות וכיוונו היה כלפי האדם הסובל מהכאב, כמו גם כאבי גב לאחר תאונה, כאשר לאחר ההחלמה סביר כי גם כאב הגב יעלם. כך או כך, ישנם מספרים המעידים על האחוז הגבוה של אלו הסובלים מהכאבים. בעוד ישנם אלו המעידים כי סוג הכאב הוא כאבי גב בצד ימין, ישנם אלו המלינים על כאבי גב בצד שמאל.

אם צוללים לרגע למספרים, הרי שהסטטיסטיקה לא בהכרח מחמיאה או מנחמת. יותר מ-80 אחוזים מכלל האוכלוסיה סובלים מבעיות הקשורות בגב. יחד עם זאת, ישנו נתון מעט מרגיע שכן יותר מכ-80% מהמקרים עוברים תוך זמן קצר, וכך גם הכאב חולף. ומה באשר למקרים בהם הכאב הופך לממושך יותר? 90% מהמקרים הכאב יימשך לפחות כחודשיים.

כאבי גב קשים בגב התחתון – מה המשמעות?

כאמור, הגב מתחלק לאזור עליון, אמצעי ותחתון. כל סוג כאב משפיע בצורה אחרת על האדם הסובל מהכאב, כאשר המון פעמים ישנן השלכות שהן מעבר לכאב וחוסר הנוחות. ראשית, חשוב לדעת כי מדובר על כאב שכיח, זאת מאחר ובאזור הגב התחתון ישנם שרירים ורצועות המתפקדים במטרה להחזיק את עמוד השדרה כפי שהוא – במקומו. עמוד השדרה נחלש ומתקשה לעמוד יציב במקומו בעת שישנן מתיחות של השרירים.

ממה נגרם הכאב בגב התחתון? בעת שמודעים לסיבות המניעות לכאב, ניתן לבצע סט של טיפולים מונעים שרובם בעיקר אימוץ אורח חיים מסוים. כאבי גב - ממה זה נובע? ראשית, במידה ואתם דבקים בשגרת אימונים אקטיבית ופעילה, אך אתם לא מקפידים על סט של מתיחות, סביר כי תסבלו מכאב הגב. אפשרות נוספת המסתמנת כסיבה לכאבים היא נפילה שיצרה זעזוע שהוביל לכאב.

כמו כן, המון פעמים מדובר על סט של פעולות שחוזרות על עצמן שיוצרות את הכאב. כך לדוגמה, אם לאורך עבודתכם או במקרים בהם אתם מנקים את הבית ומתכופפים שוב ושוב קדימה, סביר כי תסבלו מכאב בגב התחתון. בנוסף, המון פעמים בעת שמרימים משקלים כבדים, נשענים על הגב ומסתמכים פחות על שרירי הבטן והידיים, נוצר עומס על הגב שלבסוף בא לידי ביטוי עם כאבי גב חמורים.

לצד כאבי גב ממאמץ, לא ניתן לשלול את המקרים בהם כאב הגב נובע מעודף משקל. משקל יתר לא תורם לבריאות בשום צורה, והוא פוגע גם ביציבה שלכם וכך גם בכאבי הגב מופיעים בסופו של דבר. לבסוף, ניתן לסמן סיבה נוספת המעידה על החיבור שבין גוף ונפש: כאבי גב ממתח נפשי יכולים להופיע אצלכם, במקרים בהם אתם נמצאים בתקופות לחוצות ועמוסות.

איך נמנעים מכאב בגב התחתון?

בשביל למנוע כאבים בגב התחתון טיפול אלטרנטיבי הוא לעיתים כל מה שאתם צריכים. במקרה זה, מדובר על טיפול מונע הדורש מכם להיות מודעים לפעולות שאתם עושים – כך תוכלו להימנע מהכאבים שיכולים המון פעמים להשבית אתכם. ראשית, שימו לב לתנוחה בה אתם יושבים או עובדים בעמידה – הקפידו על ישיבה נוחה וזקופה, או לחילופין על עמידה חזקה וזקופה, כאשר עליכם לנסות להימנע מפעולות שחוזרות על עצמן כאשר הכיוון שלהן הוא קדימה.

בנוסף, שגרת אימונים בריאה המכניסה אתכם למסגרת של פעילות גופנית היא מבורכת, גם במקרים וסבלתם מכאבי גב תחתון בעבר. פעילות גופנית גם מחזקת את הגב וגם מסייעת לכם לשפר את היציבה, שבסופו של דבר מונע עומס על הגב. בהקשר לפעילות גופנית, המון פעמים היא מסייעת בהורדה במשקל, כך שהיא גם מאפשרת לכם לשמור על משקל מאוזן שתורם במניעת הכאבים.

כאבי גב בעקבות מזרן לא נוח – הייתכן?

לצד הסיווג של האזור בו נמצא הכאב בגב, גם ישנו סיווג לתזמון בו מופיע הכאב. ישנם אלו המלינים על כאבי גב בלילה בשכיבה בלבד, בעוד ישנם אלו המלינים על כאבי גב בבוקר מיד לאחר שהם קמים. חשוב לבדוק את התנאים סביבכם, זאת מאחר והמון פעמים הסיבה לכאב היא המזרן עליו אתם ישנים. כאבי גב ממזרון שכיחים מאד, כאשר התשובה לשאלה איך מטפלים בכאבי גב מסוג זה היא פשוטה: הפכו את המזרן אחת לשלושה חודשים, או רכשו מזרן חדש התואם לצרכים שלכם ולאופי הכאבים שלכם.

כאבי גב עליון או אמצעי – ממה הוא נגרם?

לצד הגב התחתון, לא ניתן להתעלם מכאבים המופיעים בחלקו העליון של הגב. מצד אחד, מדובר על אזור החסין מפגיעות בעמוד השדרה, אך לא ניתן לשלול כאבים המופיעים באזור זה למרות שהם פחות שכיחים. במרבית המקרים, אם כי לא ניתן להכליל זאת, מקור הכאב יהיה במתיחה של שרירים או רצועות, כך שעם טיפול נכון יהיה ניתן להעלים את הכאב ולהשיב את איכות החיים במהרה לאלו הסובלים.

אם כן, כאבי גב פתאומיים באזור הגב העליון – מה הם אומרים? הסיבה לכך שמופיעים לכם כאבים באזור זה משתנה בין אדם לאדם בהתאם לאורח חייו. כך לדוגמה, ישיבה ממושכת על כסא במסגרת יום העבודה עלולה ליצור תחושה של לחץ וכאב באזור הגב העליון, בעיקר בעת שהכסא אינו נוח. בנוסף, נשים בעלות חזה גדול מלינות לא אחת על כאב באזור זה, שכן ישנו משקל רב מלפנים שיוצר עומס מאחור. בנוסף, נשיאה של חפצים כבדים – ממוצרי חשמל ועד לארגזים כבדים עלולה לגרום לתחושה של כאב באזור העליון של הגב.

איך להעביר כאבי גב במהירות?

למרות מה שניתן לחשוב, לא אחת ניתן לבצע טיפול ביתי בכאבי גב, כך שאתם לא צריכים לסבול. ראשית, כל עוד מדובר על פגיעה פיזית בגב שהביאה לכאב, כדאי לנקוט בשגרת מנוחה. במקרים בהם ישנם חלקים נפוחים בגב כתוצאה מהמכה, הניחו קומפרסים קרים לטובת הורדת הנפיחות.

בהמשך, במידה והכאבים נמשכים ובהתאם לאופי הכאבים, טיפולים לכאבי גב יכולים להינתן גם באמצעות חגורות גב ארוטופדיות, מייצבים לגב או משענת גב. ישנם סוגים שונים לכאבים, לרבות כאבי גב פנימיים וגם כאבי גב בנשימה, כאשר יש לאבחן כל סוג של כאב לפני התאמת הטיפול המתאים ביותר.

למה הגב שלכם כואב? 

ישנן סיבות וגורמים רבים שעלולים להוביל לכאבי גב בדרגות שונות, ביניהם תנועה לא נכונה, בעיות יציבה, מתיחה בשרירי הגב, הרמה או נשיאה של מטען כבד באופן לא נכון, שינה על מזרן לא מתאים, זיהום נגיפי, לחץ נפשי, דלקת פרקים, בעיות בעצמות, בריחת סידן (אוסטיאופורוזיס), עצב תפוס או מגורה בגב, מחלה ניוונית, דלקות שונות, פריצת דיסק, מומים מולדים ועוד. לעיתים אנשים עלולים לסבול מכאב גב שמקורו בבעיה רפואית באיבר אחר, לדוגמה דלקת בלבלב או בעיות לב. בנוסף, הרדמה אפידורלית פעמים רבות גורמת לכאבי גב, כמו גם עודף משקל, חוסר בפעילות גופנית, עישון כבד, תזונה לקויה ועבודה פיזית קשה (למשל, נהג שאוחז את ההגה ויושב בתנוחה לא נכונה שעות ארוכות, מוכר בחנות שעומד על הרגליים זמן רב מדי יום, סבל, עובד הייטק ועוד).

image alt

אבחון של גורמים לכאבי גב

כאבי גב נחשבים לתלונה השכיחה ביותר בקרב צעירים ומבוגרים. על מנת לטפל בכאב ביעילות יש לאבחן את הגורמים שהובילו לכאב הגב. קיים מספר שיטות אבחון, ביניהן בדיקה גופנית על ידי רופא משפחה או מומחה לבעיות גב, צילום רנטגן, סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT), MRI, בדיקת דם, מיאלוגרפיה, צילום רנטגן מיוחד שכולל הזרקת חומר צבעוני נוגד לעמוד השדרה ועוד. כמו כן, באמצעות שיטת אבחון דרך גלגל העין (אירידיולוגיה) ניתן לאבחן בדיוק וביעילות רבים את הגורמים שהובילו לכאב הגב ממנו המטופל סובל.

לאחר אבחון מקצועי באמצעות אחת השיטות יכול המומחה להציע את שיטת הטיפול הנכונה והמתאימה ביותר. לעיתים מתחילים בטיפול להקלה בסימפטומים ולאחר מעקב מציעים המשך טיפול במידת הצורך. כדאי לדעת כי טיפול באמצעות אבחון אירידיולוגי כולל בהתאם לתוצאות האבחון שינוי תזונתי, רפואה טבעית, הומאופתיה, רפואת צמחי מרפא ועוד.

שיטות טיפול טבעיות וטיפול רפואי לכאבי גב

רוב המומחים לאבחון ולטיפול בכאבי גב ימליצו למטופל על מנוחה לפחות 24 שעות, ורק לאחר מכן עליו לחזור לפעילות רגילה. במידה ובאמצעות האבחון מגלים בעיה רפואית בגב או בעיה שגורמת להקרנת הכאב לאזור הגב, יתאים הרופא את הטיפול הנכון ביותר. ישנם טיפולים רפואיים כמו מתן משככי כאבים כדי להקל על תסמיני הכאב או תרופות שונות, למשל, כדורים נגד דלקת. במקרים מסוימים ובהתאם לבעיה ולתוצאות האבחון יחליט הרופא לשלוח את המטופל לאורטופד מומחה.

כדאי לדעת כי כאבי גב עלולים להיגרם כתוצאה מיציבה לא נכונה ומבעיות שונות במפרקי הגוף, לרבות עקב, קרסול ואגן, ובאמצעות התאמת מדרסים אורטופדיים ניתן לסייע למטופל ולהפחית או להעלים את כאבי הגב מהם הוא סובל. אין להסתפק במדרסים פשוטים אותם ניתן לקנות ברשתות הפארם ובחנויות נעליים ויש לפנות למכון אורטופדי מקצועי שמתאים את המדרסים לאחר אבחון מדויק של מבנה כף הרגל ואופן היציבה וההליכה של המטופל.

ישנם מקרים נדירים בהם הבעיה מצריכה טיפול פולשני, לדוגמה מקרים קיצוניים של פריצת דיסק שמצריכים ניתוח או כאבי גב שנגרמים כתוצאה מתאונה או טראומה שגרמה לנזק פיזי במערכת השלד, ורק באמצעות ניתוח ניתן לטפל בבעיה הרפואית.
ברפואה טבעית קיימים פתרונות יעילים לכאבי גב שונים, ומומלץ לעבור אבחון אירידיולוגי על מנת להתאים את הטיפול היעיל ביותר. לעיתים יש לשלב בין מספר שיטות טיפול טבעיות על מנת להציע פתרון מקיף ואפקטיבי לכאבי הגב וכדי לשפר את איכות החיים ובריאות האדם. לדוגמה, אם המטופל סובל מעודף משקל ואינו פעיל גופנית, ימליץ המומחה על שינוי תזונתי, ירידה מבוקרת במשקל וצריכת תוספי תזונה. כמו כן, המומחה יציע בהתאם לצורך טיפול בעזרת פרחי באך, תטא הילינג, אייפק ושיטות טיפול הוליסטיות נוספות, אך השיטה היעילה ביותר לדעתי אישית היא אוסטאופתי בשילוב מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית.

image alt
בס"ד
אסף מדיקל- (ASSAFMEDICAL) הינה חנות אינטרנטית לרכישת אביזרים אורטופדיים, מוצרים רפואיים, אביזרי שיקום ועוד ע"י ציבור הגולשים באינטנרט.
הגלישה והשימוש באתר זה – asafmedical.co.il הינם בכפוף לתקנון ולתנאים המפורטים להלן.
שימוש, ביצוע הזמנה ורכישה וכל פעולה אחרת מהווה הסכמה לתנאי השימוש, הכללים ולתקנון של האתר והתחייבות לפעול על פיהם.

אחריות מוצר- האחריות על מוצר הינה על פי שיקול דעתו של היבואן/ היצרן, למוצרים אשר נרכשו באתר asafmedical.co.il .
הטיפול, תיקון או החלפה של המוצר הינה החלטתו של היבואן/ היצרן וזאת לאחר בדיקה של המוצר ובתנאי שהשימוש במוצר היה שימשו סביר ועל פי הוראות היצרן.
האחריות לא תחול על מוצר שהשימוש בו נעשה שלא עפ"י הוראות יצרן או על כל נזק שנגרם עקב שימוש לא נכון ורשלנות מצד הלקוח.

משלוחים וזמני אספקה
אספקה הינה תוך 3 ימים בד"כ מרגע שאושרה ההזמנה, אלא אם כן ישנה בעיית מלאי של המוצר אצל היבואן, מכס וכיוצ"ב במקרה זה יעודכן הלקוח.
התחייבות לזמן אספקה עד 14 ימי עסקים, במקרה של עיכוב או אי קבלת המוצר לאחר 14 ימי עסקים ( לא כולל שביתות בית דואר, חברת משלוחים וכדומה). אנו מתחייבים לתת מענה ופתרון יעיל ומהיר לשביעות רצונו של הלקוח.
ביטול עסקה עקב אי קבלת סחורה
לקוח אשר ביצע עסקה והיה והמוצר לא הגיע לרשותו, על אחריותו לעדכן את חברתנו אסף מדיקל בטלפון 089330302 בכדי שננקוט באמצעים הנדרשים בכדי לאתר את החבילה ובמידת הצורך לבטל עסקה.
ישנה אפשרות לבצע איסוף עצמי על פי שעות פעילות ובתיאום מראש בטלפון 08-9330302

ביטול עסקה ומדיניות החזרת מוצרים-
- הזמנה שבוצעה באתר ניתנת לביטול גם לאחר החיוב בהתאם לחוק הגנת הצרכן
חל על מוצר שמחירו עולה על סכום של 50 ₪.
- ביטול עסקה, החזרת מוצר- בתנאי שלא נעשה שימוש כלל במוצר, המוצר באריזה המקורית שלו ואריזתו לא נפתחה, לא חלפו 14 יום מיום קבלת המוצר ובהצגת חשבונית קנייה.
- - ניתן לבטל עסקה תוך 14 יום מרגע קבלת המוצר.
- ביטול עסקה כרוך בדמי ביטול של 5% מסכום המוצר או 100 ₪ - הנמוך מבינהם.
- לא ניתן להחזיר מוצרים שייוצרו או הוזמנו בהתאמה אישית למידות ולצרכי הלקוח.
- החזרת נעליים באריזה מקורית ובתנאי שלא נעשה שימוש, עד 2 ימים מרגע הרכישה.