כאבי ברכיים

ממה נגרמים כאבי ברכיים? כמה זמן הם נמשכים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם כאבי ברכיים כרוניים?

התפקיד העיקרי של מפרק הברך הוא לכופף, ליישר ולהזיז את הגוף. בנוסף על כן, הברך מתפתלת ומסתובבת ועל מנת שהיא תוכל לבצע את כל הפעולות הללו ותוך כדי כך גם תתמוך בגוף כולו, היא מסתמכת על מספר מבנים שכוללים עצמות, רצועות, גידים וסחוס. בכל פעם שלפחות חלק אחד ממבנים אלה נפגע, הברך כואבת וזקוקה לטיפול מתאים.
תלונה על כאבי ברכיים היא אחת התלונות הנפוצות ביותר בתחום השלד והשרירים ותסמינים שכאלה גורמים לאנשים לפנות לאורטופד. כיום כשאנשים רבים רצים בפארק או מתאמנים בחדר כושר, מספר הבעיות בברכיים רק הולך וגובר. אם שאלתם את עצמכם כיצד ניתן למנוע פציעות ופגיעות בברכיים, תמצאו את כל התשובות כאן! 

 מפרק הברך הינו המפרק הגדול ביותר בגוף. על אף שתנועת המפרק נראית פשוטה, מדובר למעשה במפרק מורכב הנע במספר כיוונים ומישורים. מפרק הברך הוא מפרק הנושא משקל ונתון בשל כך לעומסים משמעותיים. בזמן הליכה, עלייה וירידת מדרגות העומסים על המפרק יכולים להגיע עד לכדי פי חמישה ואף שישה ממשקל הגוףהיינו, אצל אדם השוקל כ-80 ק"ג יכול העומס על הברך להגיע לכדי חצי טון. עומסים אלו חוזרים על עצמם בכל צעד אותו אנו הולכים, אלפי פעמים ביום ועשרות מיליוני פעמים במהלך החיים.
כאבי ברכיים הם תלונה שכיחה מאוד הן של נשים והן של גברים בכל הגילאים. הכאבים האלה יכולים להופיע בעקבות חבלה בברך או שחיקה של הברך וכן בעקבות מצבים רפואיים שונים כמו בעיה מכנית, דלקת מפרקים וזיהום.
במקרים רבים כאבי הברכיים הם קלים, ואז ניתן לטפל בהם באמצעות מנוחה, חבישה אלסטית, משככי כאבים ופיזיותרפיה. אולם לעתים עלולים הכאבים להיות קשים וממושכים, ואז יתכן שלא יהיה מנוס מניתוח כדי לפתור את הבעיה.
 
image alt
כיצד מצליח  הגוף להתמודד עם העומסים הכבדים המופעלים על הברך?
אחת המערכות המרכזיות השומרות על מפרק הברך בריא ותפקודי למרות עומסים אלו הינה המערכת השרירית. מערכת השרירים מתזמנת את פעולתה ומכוונת את עבודת השרירים בצורה שתדאג לחלוקת עומסים נכונה במפרק ולאיזון ביולוגי (הומאוסטזיס). בכל בעיית ברך קיימת חולשה ויציאה משליטה של המערכת השרירית. אי לכך, שיקום של המערכת השרירית ויכולת השליטה שלה במפרק הברך הינו אחד מהמרכיבים החשובים ביותר בטיפול בבעיות ברכיים ובמניעתן.
מבנה מפרק הברך:
מפרק הברך נוצר ממפגש של עצם הירך (Femur) ועצם השוקה (Tibia) וממפגש של פיקת הברך (Patella) עם הקצה הרחיקני של עצם הירך ועם המפרק שבין עצם הירך לעצם השוקה.  המשטחים המפרקיים, היכן שהעצמות נוגעות ומחליקות זו על גבי זו, מכוסים בסחוס – שכבה דקה וגמישה שתפקידה לפזר את העומס ולאפשר תנועה טובה וחלקה יותר בין העצמות. בנוסף לסחוס מכיל המפרק שני מניסקוסים – סהרונים שתפקידם לשמש כסופגי עומסים ובולמי זעזועים. העצמות מחוברות אלו לאלו באמצעות רצועות ובאמצעות שרירים וגידים שהגדול ביניהם הינו השריר הארבע ראשי.
הברך היא אתר החיבור בין עצם הירך (פימור) לעצם השוק (טיביה). בחלקה הקדמי נמצאת עצם נוספת - פיקת הברך (פטלה).
:בברך יש כמה רצועות וגידים מייצבים
*הרצועות הצולבות הקדמית והאחורית.
*הרצועות הקולטרליות בשני צידיה.
*גיד הקוודריספס וגיד הפטלה מקבעים את פיקת הברך במקומה.
באזור שבו נושקות זו לזו עצם השוק ועצם הירך נמצאים שני סחוסים חזקים מאוד המשמשים בולמי הזעזועים של הברך. אלה שני המיניסקוסים: המדיאלי (הפנימי) והלטרלי (החיצוני).
יש בברך כמה בורסות. בורסה היא שקיק מלא בנוזל שתפקידו לסכך את התנועה במפרק ולהגן על המבנים השונים.
למפרק הברך יש מעטפת קשיחה (קפסולה). הברך נתונה בתוך הקפסולה בנוזל המכונה נוזל סינוביאלי.
מיקום הכאב בברך ואופי הכאב:
image alt
*כאבי ברך בצד הפנימי
מיקומו של הכאב והפעולות הגורמות לכאב נותנים לנו מידע רב באשר לגורמים ולסיבות לכאב.
כאבי ברך יכולים להופיע באזורים שונים של הברך כמו קדמת הברך וחלקה האחורי. לעיתים מלוּוים הכאבים בנפיחות של הברך, באודם מקומי וכן במגבלה בהנעת הברך ובדריכה.
התלונות הנפוצות ביותר הינן:
 *כאבי ברך בצד הפנימי
*ברך בכיפוף – היינו בירידת ועליית מדרגות, כריעה, ישיבה ממושכת או בקימה מישיבה
*כאב בקידמת הברך – כאב סביב פיקת הברך או "בתוך" פיקת הברך. לרב יסתמן בכיפוף הברך
*כאב מעל או מתחת לפיקת הברך
*כאבי כאב מאחורי הברך
*כאב בצד החיצוני של הברך
כאבי ברכיים סיבות:
ישנן סיבות רבות לכאבי ברכיים, עם זאת, המכנה המשותף בכל הבעיות הללו הינו אובדן השליטה של המערכת השרירית. השרירים סביב מפרק הברך מאבדים שליטה ומתכווצים בחוזקה סביב האיזורים הפגועים על מנת לקבע אזורים אלו ולייצבם. אף שמטרת הכיווץ הראשונה הינה להגן על המפרק, הרי שאם לא נטפל ונחזיר את השליטה השרירית, הכיווץ יישאר, יגביר את העומסים על האזורים הכאובים והפגועים ויחמיר את הבעיה.
סוגי הפגיעות בברכיים:
בעיות מכניות-
1.פריקת הפיקה. פיקת הברך מקובעת למקומה בעזרת גידים. אם הגידים אלה רופפים מדי, היא עלולה להחליק ממקומה, בדרך כלל לאזור הלטרלי (חיצוני) של הברך.
2.נעילה של הברך. חלקיק עצם או חלקיק סחוס עלולים להתנתק ממקומם בעקבות שחיקה או חבלה ולנוע אל חלל המפרק. מצב כזה עלול לגרום לכאבים עזים ולאי־יכולת ליישר את הברך (נעילה של הברך).
 חבלה-
מכה ישירה בברך עלולה לפגוע בכל אחת מרקמותיה - למשל לשבור עצם או לגרום לקרעים במיניסקוס, בבורסה או ברצועה. להלן שתיים מהפגיעות הנפוצות ביותר בעקבות חבלה:
  1. .קרע של הרצועה הצולבת הקדמית. הפגיעה הזאת מאוד שכיחה בקרב ספורטאים שמרבים לשנות את כיוון הריצה שלהם באופן חד ופתאומי, כמו כדורסלנים וכדורגלנים
  2.  קרע של מיניסקוס. שכיח מאוד בקרב שחקני כדורגל משום שהם סופגים לעיתים קרובות מכות ישירות ורבות עוצמה בגפיים התחתונות, ובכלל זה בברכיים.
דלקת
1.אוסטאוארתריטיס. דלקת ניוונית של המפרקים. זוהי דלקת המפרקים השכיחה ביותר, והיא פוגעת בעיקר במפרקים נושאי המשקל בגוף: ברכיים, ירכיים וקרסוליים.
2.דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארתריטיס). זוהי דלקת מפרקים אוטואימונית שעלולה לפגוע בברכיים. הדלקת הזאת נפוצה יותר בקרב נשים, והיא מאובחנת בדרך כלל בגיל צעיר (30-20). היא מחייבת טיפול ומעקב רפואי מסודר של רופא המשפחה ושל ראומטולוג.
 3 גאוט. זוהי מחלה שנגרמת עקב שקיעה של גבישי חומצת שתן (חומצה אורית) במפרקי הגוף. בדרך כלל מופיעה המחלה תחילה במפרקי כף הרגל (במיוחד במפרק של בסיס הבוהן הגדולה), אולם היא יכולה להופיע גם במפרקים נוספים, ובהם מפרקים אחרים של כפות הרגליים, בקרסוליים ובברכיים. המחלה הזאת מחייבת טיפול ומעקב רפואיים - בדרך כלל של רופא המשפחה ולעיתים גם של ראומטולוג.
4. דלקת זיהומית של הברך. המחלה הזאת אינה שכיחה. היא גורמת לכאבים עזים, לאודם ובדרך כלל גם לחום. היא מחייבת טיפול רפואי מיידי באשפוז, כולל טיפול אנטיביוטי.
5. דלקת בגיד הפטלה. בעקבות פעילות גופנית מאומצת עלולה להיגרם דלקת מכנית בגיד הפטלה שאחראי לייצוב פיקת הברך למקומה.
פגיעות אחרות
1.בעיה במפרק סמוך. מפרק הירך, הקרסול וכן הגב התחתון עלולים לגרום לכאב שמקרין אל הברך. במקרה כזה חשים את הכאב בברך, אף שלמעשה הבעיה היא במפרק אחר.
2.אוסגוד־שלאטר. כאב שנובע מגדילה של הברך. שכיח בקרב נערים ונערות בגיל העשרה. בדרך כלל חולף הכאב הזה לגמרי עם סיום תהליך הגדילה של העצמות.
3. סינדרום פטלו־פמורלי. הגיד שמייצב את הפטלה במקומה מחובר לשריר הארבע ראשי. בעת פעילות ספורטיבית עלול הגיד הזה להימתח וליצור חיכוך בין החלק האחורי של פיקת הברך לאזור הקדמי של עצם הפימור. הכאב - בקדמת הברך - שכיח בקרב צעירים שעוסקים בספורט.
 
בס"ד
אסף מדיקל- (ASSAFMEDICAL) הינה חנות אינטרנטית לרכישת אביזרים אורטופדיים, מוצרים רפואיים, אביזרי שיקום ועוד ע"י ציבור הגולשים באינטנרט.
הגלישה והשימוש באתר זה – asafmedical.co.il הינם בכפוף לתקנון ולתנאים המפורטים להלן.
שימוש, ביצוע הזמנה ורכישה וכל פעולה אחרת מהווה הסכמה לתנאי השימוש, הכללים ולתקנון של האתר והתחייבות לפעול על פיהם.

אחריות מוצר- האחריות על מוצר הינה על פי שיקול דעתו של היבואן/ היצרן, למוצרים אשר נרכשו באתר asafmedical.co.il .
הטיפול, תיקון או החלפה של המוצר הינה החלטתו של היבואן/ היצרן וזאת לאחר בדיקה של המוצר ובתנאי שהשימוש במוצר היה שימשו סביר ועל פי הוראות היצרן.
האחריות לא תחול על מוצר שהשימוש בו נעשה שלא עפ"י הוראות יצרן או על כל נזק שנגרם עקב שימוש לא נכון ורשלנות מצד הלקוח.

משלוחים וזמני אספקה
אספקה הינה תוך 3 ימים בד"כ מרגע שאושרה ההזמנה, אלא אם כן ישנה בעיית מלאי של המוצר אצל היבואן, מכס וכיוצ"ב במקרה זה יעודכן הלקוח.
התחייבות לזמן אספקה עד 14 ימי עסקים, במקרה של עיכוב או אי קבלת המוצר לאחר 14 ימי עסקים ( לא כולל שביתות בית דואר, חברת משלוחים וכדומה). אנו מתחייבים לתת מענה ופתרון יעיל ומהיר לשביעות רצונו של הלקוח.
ביטול עסקה עקב אי קבלת סחורה
לקוח אשר ביצע עסקה והיה והמוצר לא הגיע לרשותו, על אחריותו לעדכן את חברתנו אסף מדיקל בטלפון 089330302 בכדי שננקוט באמצעים הנדרשים בכדי לאתר את החבילה ובמידת הצורך לבטל עסקה.
ישנה אפשרות לבצע איסוף עצמי על פי שעות פעילות ובתיאום מראש בטלפון 08-9330302

ביטול עסקה ומדיניות החזרת מוצרים-
- הזמנה שבוצעה באתר ניתנת לביטול גם לאחר החיוב בהתאם לחוק הגנת הצרכן
חל על מוצר שמחירו עולה על סכום של 50 ₪.
- ביטול עסקה, החזרת מוצר- בתנאי שלא נעשה שימוש כלל במוצר, המוצר באריזה המקורית שלו ואריזתו לא נפתחה, לא חלפו 14 יום מיום קבלת המוצר ובהצגת חשבונית קנייה.
- - ניתן לבטל עסקה תוך 14 יום מרגע קבלת המוצר.
- ביטול עסקה כרוך בדמי ביטול של 5% מסכום המוצר או 100 ₪ - הנמוך מבינהם.
- לא ניתן להחזיר מוצרים שייוצרו או הוזמנו בהתאמה אישית למידות ולצרכי הלקוח.
- החזרת נעליים באריזה מקורית ובתנאי שלא נעשה שימוש, עד 2 ימים מרגע הרכישה.