דורבן (פלנטר פאסיטיס)

אם אתם חווים כאבים חדים בעקב עם הדריכה הראשונה שלכם מהמיטה בכל בוקר וכאבים זהים לאחר מנוחה או בעת הליכה לאורך כל היום, אתם כנראה סובלים מדלקת בגיד הפסיה הפלנטרית. מדריך זה יעזור לכם להבין את ההגדרה, את הסימפטומים ואת הגורמים למצב זה, ויגלה לכם מה הן אפשרויות הטיפול המומלצות ביותר להקלה מהירה מכאב.
שם הרפואי לבעיה הוא (פלאנטר פצאיטיס)  Plantar Fasciitis, המכונה בשפה פשוטה "דורבן".
image alt
image alt
מדובר ברצועה עבה יחסית, שמוצאה בעצם העקב (הקלקנאוס) ואחיזתה באצבעות כף הרגל. זיז עצם שמזדקר מתחתית העקב כלפי מטה.
דורבן בעקב או דורבן פלנטרי בכף הרגל הינו זיז עצם שניתן לזהות בצילום רנטגן בקידמת עצם הקלקנאוס (עצם העקב) ממש בחיבורה לרקמת חיבור ולמספר שרירים עמוקים, זיז העצם הזה הקרוי דורבן אינו בעיה מולדת  אלה בעיה נרכשת כנראה על רקע של משיכת אותה רקמת חיבור ( ומערכת שרירים עמוקה) את עצם הקלקנאוס ויצירת דלקת כרונית בנקודה החלשה ביותר בחיבור של הרקמה הרכה לעצם קשיחה, הדלקת הכרונית אט אט עוברת תהליך של שקיעת סידן עד אשר נוצר קוץ גרמי הקרוי דורבן פלנטרי. סיבה נוספת להיווצרות הדורבן היא כנראה הלחץ והזעזועים על גבי עצם הקלקנאוס ויצירת תגובה הסתיידותית במעטפת עצם הקלקנאוס ויצירת דורבן.
יש לה תפקיד בתמיכה בקשת האורכית הפנימית של כף הרגל. בנוסף, למבנה זה חשיבות תפקודית דינאמית בזמן הליכה בכך שמהווה מעין קפיץ המאפשר "דריכה" של כף הרגל לקראת שלב הדחיפה.
לעומת זאת, מצב של Plantar Fasciitis מתייחס למצב דלקתי של הרצועה באזור בו היא נאחזת בעצם העקב (itis = דלקת). מדובר בתופעה יחסית שכיחה ואחת מהסיבות הנפוצות לכאב.

לאנשים שעומדים, הולכים, רצים או קופצים למשך פרקי זמן ארוכים, במיוחד על משטחים קשים, יש סיכוי גבוה יותר לסבול מהתופעה.
המאפיין את הכאב הוא שלרוב יופיע בצעדים ראשונים לאחר מנוחה (כמו בבוקר), ויחלוף לאחר הליכה קצרה. הכאב יכול להופיע שוב לאחר עמידה או הליכה ממושכת. המצב הכרוני של הבעיה מתאפיין בשינויים ניווניים במבנה הרצועה ברמה התאית (ופחות בדלקת).
הסיבה לפגיעה במבנה של הרצועה ושינויים ניווניים נגרם לרוב מעומס מוגבר (over-use), המופעל על אזור האחז של הרצועה. עומס זה נובע ממתיחה חוזרת ונשנית של הרצועה המאפיינת מבנה כף רגל עם פרונציה מוגברת (בדומה לפלטפוס).

 מה זה דורבן בעקב או פלנטר פאסיטיס?
  המכללה האמריקאית לרפואה וספורט מעריכה כי מבוגר ממוצע צועד בין 5,000 ל-10,000 צעדים ביום. הפעילות הזאת מוטלת על העצמות, השרירים והרצועות של כף הרגל. בכפות הרגלים שלנו ישנם רצועות, שרירים וגידים אשר נועדו לתמוך, לבלום ולאזן אותנו בזמן עמידה, הליכה וריצה.

רצועת הפלנטר פסיה ממוקמת לאורך כף הרגל בחלק התחתון, והרצועה מתחילה באזור העקב התחתון (הקלקנאוס), מתפתלת ומתפצלת לאזור הקשת כמניפה ומגיעה עד הבהונות. רצועה זו מורכבת מהמון סיבי פיברוטים מאוגדים (ומכאן המילה פסיה = מאוגד), והם יוצרים רצועות חזקות שמסוגלות לשאת משקל רב בזמן מאמץ.

במקרה של פלנטר פאסיטיס (טיס=דלקת) נוצרים קרעים מיקרוסקופיים בסיבים של רצועה זו, עקב מאמץ מוגבר של הרצועה, עלייה קיצונית במשקל, מנח כף רגל או קרסול שאינו תקין. קרעים זעירים אלו יוצרים מערכת תגובה דלקתית (הדלקה) של האזור, ריפיון קל של הרצועה וחום מקומי ופנימי באזור הקרעים. בנוסף, נוצרת הסתיידות עצם שנראית בצילום רנטגן כקוץ בחלקו התחתון של העקב, והיא יוצרת לחץ על רקמת השומן בעקב וגם על עצם הקלקנאוס המדיאלית. זו הסיבה שאת הכאב מרגישים גם בחלקו הפנימי של העקב.
 

image alt

הסימפטומים של Plantar Fasciitis:

 • כאב חד בעקב בדריכה הראשונה ממנוחה ממושכת לעמידה, בעיקר בדריכה הראשונה בבוקר מהמיטה. כאב מתרכז בעיקר בחלק המרכזי עם הקרנה לחלק הפנימי של העקב (לפעמים מופיע כאב בשני העקבים, בילטרלי).
 • כאב מתמשך לאחר מאמץ.
 • אדמומיות, נפיחות וחום בעקב.
 • קושי רב בדריכה על העקב והליכה על אזור הכריות (צליעה).

גורמי סיכון להתפתחות דורבן בעקב:

Plantar Fasciitis הוא גורם מספר אחת לכאבים בעקבים. דלקת בעקב משפיעה על ילדים ומבוגרים כאחד, רק שאצל ילדים בגיל ההתפתחות הסבירות ל-Plantar Fasciitis נמוכה יותר וברוב המקרים מדובר בכאבי גדילה או Sever's Disease – מחלת סוורס.

בדרך כלל Plantar Fasciitis נובע משילוב של הגורמים הבאים:

 • פרונציה – סטייה של הקרסול כלפי חלקו הפנימי של הגוף (שיוצר מתח רב על הרצועה).

 • פס קווס – קשת גבוהה, במצב זה כל העומס נופל על העקב ועל כריות כף הרגל, ובמקרה של קשת גבוהה נוצרת מתיחה של הרצועה.

 • נוקשות של גיד האכילס המתחבר בחלקו האחורי של עצם העקב.

 • שימוש יתר בכפות הרגליים ללא תקופות מנוחה נאותות.

 • השמנה

 • תנאי עבודה קשים שכוללים שעות ארוכות בעמידה או הרמת חפצים כבדים.

 • נעליים שחוקות או לא מתאימות.

 • תהליך הזדקנות טבעי, אשר יכול לגרום לאובדן גמישות של רקמות רכות.

image alt

טיפולים מומלצים עבור דורבן בכף הרגל:

סביר להניח כי הרופא המטפל ימליץ לכם על נטילת כדורים אנטי דלקתיים, אך ישנה גם דרך טבעית ולא פולשנית לטפל בבעית הדורבן. טיפול בדורבן כולל 4 שלבים פשוטים, ומומלץ לעקוב אחריהם על מנת לחוות הקלה בכאב ואפילו להיפטר מדורבן לחלוטין:

 1. מדרסים בהתאמה אישית – אחת הביסות להופעת דורבן היא מנח רגל לא תקין שגורם להעברת עומסים לקויה בזמן עמידה, הליכה או ריצה. על כן, כדי להוריד עומס מהרצועה המודלקת יש צורך להפחית את הלחץ מהרצועה (כדורים אנטי דלקתים לא מסוגלים לעשות זאת). מדרסים יוצרים תמיכה לקשת, מותחים את הרצועה בחזרה למקומה ומונעים כיווץ יתר של הפסיה. במקרים מסויימים אנו ניצור נקודת שחרור באזור העקב או הטייה של העקב לצד החיצוני על מנת לשחרר עומס מהצד הפנימי. 

 2. קירור – יש צורך לקרר את האזור עם דלקת, אך שימו לב כי אין להניח קרח ישירות על העור, משום שזה עלול לגרום לכוויות קור.
  יש לשים קוביות קרח על מגבת, לעטוף אותן ורק אז להניח באזור הכואב בעקב.

 3. סד לילה לפלנטר פאסיטיס – בזמן השינה כף הרגל נמצאת במנח פלנטר פלקשיין, כשהבהונות מרוחקות (פוינט). במצב זה הרצועה מתכווצת, עם הדריכה הראשונה בבוקר מהמיטה לעמידה נוצרת מתיחה של הרצועה, וזה מעקבת את ההחלמה. תפקידו של הסד הוא לשמור על כף הרגל בזווית של 90 מעלות בזמן השינה ולמנוע מהרצועה להתכווץ.

 4. פיזיותרפיה - מומלץ לקבל טיפול פיזיותרפי אצל פיזיותרפיסט מומחה ולחזור על התרגילים גם בבית.

  באסף מדיקל אתם מוזמנים לאבחון וייעוץ בחינם וללא התחייבות! אפשר ליצור קשר או באתר או בטלפון 055-9950607.

בס"ד
אסף מדיקל- (ASSAFMEDICAL) הינה חנות אינטרנטית לרכישת אביזרים אורטופדיים, מוצרים רפואיים, אביזרי שיקום ועוד ע"י ציבור הגולשים באינטנרט.
הגלישה והשימוש באתר זה – asafmedical.co.il הינם בכפוף לתקנון ולתנאים המפורטים להלן.
שימוש, ביצוע הזמנה ורכישה וכל פעולה אחרת מהווה הסכמה לתנאי השימוש, הכללים ולתקנון של האתר והתחייבות לפעול על פיהם.

אחריות מוצר- האחריות על מוצר הינה על פי שיקול דעתו של היבואן/ היצרן, למוצרים אשר נרכשו באתר asafmedical.co.il .
הטיפול, תיקון או החלפה של המוצר הינה החלטתו של היבואן/ היצרן וזאת לאחר בדיקה של המוצר ובתנאי שהשימוש במוצר היה שימשו סביר ועל פי הוראות היצרן.
האחריות לא תחול על מוצר שהשימוש בו נעשה שלא עפ"י הוראות יצרן או על כל נזק שנגרם עקב שימוש לא נכון ורשלנות מצד הלקוח.

משלוחים וזמני אספקה
אספקה הינה תוך 3 ימים בד"כ מרגע שאושרה ההזמנה, אלא אם כן ישנה בעיית מלאי של המוצר אצל היבואן, מכס וכיוצ"ב במקרה זה יעודכן הלקוח.
התחייבות לזמן אספקה עד 14 ימי עסקים, במקרה של עיכוב או אי קבלת המוצר לאחר 14 ימי עסקים ( לא כולל שביתות בית דואר, חברת משלוחים וכדומה). אנו מתחייבים לתת מענה ופתרון יעיל ומהיר לשביעות רצונו של הלקוח.
ביטול עסקה עקב אי קבלת סחורה
לקוח אשר ביצע עסקה והיה והמוצר לא הגיע לרשותו, על אחריותו לעדכן את חברתנו אסף מדיקל בטלפון 089330302 בכדי שננקוט באמצעים הנדרשים בכדי לאתר את החבילה ובמידת הצורך לבטל עסקה.
ישנה אפשרות לבצע איסוף עצמי על פי שעות פעילות ובתיאום מראש בטלפון 08-9330302

ביטול עסקה ומדיניות החזרת מוצרים-
- הזמנה שבוצעה באתר ניתנת לביטול גם לאחר החיוב בהתאם לחוק הגנת הצרכן
חל על מוצר שמחירו עולה על סכום של 50 ₪.
- ביטול עסקה, החזרת מוצר- בתנאי שלא נעשה שימוש כלל במוצר, המוצר באריזה המקורית שלו ואריזתו לא נפתחה, לא חלפו 14 יום מיום קבלת המוצר ובהצגת חשבונית קנייה.
- - ניתן לבטל עסקה תוך 14 יום מרגע קבלת המוצר.
- ביטול עסקה כרוך בדמי ביטול של 5% מסכום המוצר או 100 ₪ - הנמוך מבינהם.
- לא ניתן להחזיר מוצרים שייוצרו או הוזמנו בהתאמה אישית למידות ולצרכי הלקוח.
- החזרת נעליים באריזה מקורית ובתנאי שלא נעשה שימוש, עד 2 ימים מרגע הרכישה.