מדרסים לריצה

מדרסים לריצה הם מדרסים מותאמים אישית לפי מידה שנועדו לטפל בהפרעות ביומכניות שונות שמשפיעות לא רק על כף הרגל, אלא גם על מערכת השרירים והשלד כולו במהלך הריצה.
מדרסים לריצה הנם התקן אורתופדי המוכנס לנעלי הריצה במקום הרפידה הקיימת, מפזר את עומסי משקל הגוף על כפות הרגליים, מייצב את מנח כף הרגל ומקנה לה ביומכניקה יעילה ונכונה, מחקרים הראו כי שיפור זה מסייע ועשוי להפחית את השכיחות של פציעות שחיקה בקרב רצים.

חשוב שתדעו כי את המדרסים לא ניתן להעביר מאדם לאדם, מכיוון שהמדרס יוצר ותוכנן עבור בעיה ספציפית ולפי מידת כף רגלו של הרץ. המפתח לטיפול מוצלח בבעיית כף רגל אצל רצים הוא אבחנה, בדיקה והתאמת חומרים למבנה ולסוג הרגל, היסטוריית פציעות, משקל וכו'... חשוב לזכור כי מדרס לריצה יכול לשמש גם כמדרס לנעלי הליכה או עבודה, אך מדרסים לנעלי הליכה או עבודה אינם מתאימים לריצה, וזאת בעיקר עקב בחירת החומרים מהם מייצרים את המדרסים.

מה הוא המפתח להתאמת מדרסים לריצה מוצלחים ?

המפתח הראשון ליצירת מדרסים נכונים הנו זיהוי הפרמטרים השונים של ליקויי התנועה אצל הספורטאי והטמעת פתרונות נכונים לתיקון תנועת כף הרגל (פרמטרים שכאלו עשויים להיות פרונציה מוגברת או סופינציה מוגברת, הגבלה בטווח היישור של מפרק הקרסול ועוד) .

המפתח השני ליצירת מדרסים נכונים הנו זיהוי הבעיות והכאבים שהתפתחו בכף הרגל והתאמת פתרונות אשר יורידו עומסים מהרקמה הפגועה ( בעיות וכאבים בכף הרגל עשויים להיות: דורבן פלנטרי, דלקת בגיד אכילס, כאבים בגב כף הרגל, כאבים תחת הקשת, מטטרסלגיה וכדומה).

דגשים חשובים על מדרסים אורטופדיים לריצה:

חשוב שלפחות אחד מהחומרים מהם בנוי המדרס יהיה חומר רך ובעל צפיפות חומרים גבוהה. מולטי-פום, ממו-פום, אסטרומד, PPT הם החומרים הטובים ביותר שמשמשים לבלימת זעזועים. אין צורך בהגזמה בבלימת הזעזועים במדרסי ריצה, מכיון שבלימת יתר עלולה לגרום להשהיה (Delay) בתגובת העצבים הסנסוריים שמעבירים מידע למוטורים.

בעיקרון בולם הזעזועים הטבעי של הגוף בזמן הריצה והליכה הוא מבנה מוקשה של עצמות כף הרגל, רקמת שומן, גידים, מיתרים ושרירים. כל אלו עובדים יחד בהרמוניה כמקהלה (כשהמנצח על המקהלה הוא מערכת העצבים שמכוונת את ה"כלים" הפועלים). בלימת יתר עלולה ליצור השהיה של עשירית השנייה בפקודת השריר להתכווץ (ליצור בלימה) ועקב כך ליצור תגובה מאוחרת של השריר, כמובן רק כאשר מדובר במדרסים לריצה.

√ במקרה של קשת גבוהה אין לתמוך יתר על המידה בקשת, מכיוון שזה עלול לגרום לגירוי הגידים והשרירים הפלנטריים ולסופינציה (שינוי ציר העקב כלפי חוץ) שעלולה ליצור מתח של הגידים הפרונאליים בעקב ולחץ על התעלה הטרסלית.

√ במקרה והאצן סובל מקלקנאו ורוס (סטייה של ציר העקב כלפי חוץ), יש לתקן את הבעיה על ידי תמיכה לטרלית בעקב (טומס לטרלי) או ע"י הגבהה לטרלית לכל אורך המדרס (פתרון זה אינו אוניברסלי ויש לעבור אבחון מסודר למציאת פתרון מתאים).

√ כמו כן גם בקשת נמוכה אין לתמוך ישר על המידה, מכיוון שאסור לשכוח כי מדובר במדרסים לריצה, והרגל מגיבה בשונה מהליכה רגילה, והמשקלים הנופלים על הרגליים הם גבוהים מאוד. על כן, יש לתמוך קלות בקשות רק כדי לפזר את העומסים בצורה שווה בכף הרגל.

√ במידה ומדובר בקלקנאוס ולגוס – פרונציה, יש לתמוך יותר באזור העקב. הגבהה זו נקראת טומס מדיאלי או medial heel wedge, ושוב גם כאן יש לעבור אבחון על מנת למצוא פתרון יעיל.

למה לא מומלץ להכין מדרסים לריצה בדקה התשעים?
יש לקחת בחשבון כי מדרסים לא תמיד נוחים בהתחלה וישנה תקופת הסתגלות אפילו אם בעבר כבר היה לכם ניסיון בשימוש במדרסים אורטופדיים שהותאמו לכם אישית, התחושה עלולה להיות שונה עם מדרסים חדשים שמיועדים לריצה. יש לוודא שנעלי הריצה שבשבילן המדרסים עוצבו הן נעליים ניטרליות. לא מומלץ להשתמש במדרסים בנעלי ריצה עם תיקון, מפני שזה עלול להפריע לייעוד המדרס ואף לשנות בצורה ניכרת את צורת הריצה. יש לחזור לביקורות ותיקונים לשיפור תפקוד המדרס אם הדבר מצריך זאת.

בבדיקת המדרסים יש לשים לב לאזורים בהם העומסים או שקיעה של החומר חזקים יותר או אזורים בהם אין עומס בכלל. אם צבע החומר לא השתנה, ניתן לדעת כי באזור זה אין תמיכה מספקת מהמדרס ויש צורך להוסיף חומר כדי לתמוך באותו האזור. עם זאת, יש לשים לב לא להוסיף חומר יתר על המידה על מנת לא לגרום ללחץ מיותר באותו האזור.

איזון המדרס יכול להיות מורכב, ואתם תצטרכו המון סבלנות על מנת לעבור את תהליך ההסתגלות והתאמת המדרס, וזו הסיבה שתמיד כדאי להכין מדרסים כמה חודשים לפני התחרות. כאן כמובן מוטלת אחריות גם על הרץ! האצן אשר עבורו הוכן המדרס צריך לשים לב לפרמטרים, כמו למשל ירידה או עלייה בכאב, שינויים לטובה או לרע וכדומה, משום שכל פרט מידע קטן יכול להועיל בעיצוב ואיזון המדרסים.

האם מדרסים לריצה מתאימים לשימוש יום יומי ?

סינון ומיון ›
בס"ד
אסף מדיקל- (ASSAFMEDICAL) הינה חנות אינטרנטית לרכישת אביזרים אורטופדיים, מוצרים רפואיים, אביזרי שיקום ועוד ע"י ציבור הגולשים באינטנרט.
הגלישה והשימוש באתר זה – asafmedical.co.il הינם בכפוף לתקנון ולתנאים המפורטים להלן.
שימוש, ביצוע הזמנה ורכישה וכל פעולה אחרת מהווה הסכמה לתנאי השימוש, הכללים ולתקנון של האתר והתחייבות לפעול על פיהם.

אחריות מוצר- האחריות על מוצר הינה על פי שיקול דעתו של היבואן/ היצרן, למוצרים אשר נרכשו באתר asafmedical.co.il .
הטיפול, תיקון או החלפה של המוצר הינה החלטתו של היבואן/ היצרן וזאת לאחר בדיקה של המוצר ובתנאי שהשימוש במוצר היה שימשו סביר ועל פי הוראות היצרן.
האחריות לא תחול על מוצר שהשימוש בו נעשה שלא עפ"י הוראות יצרן או על כל נזק שנגרם עקב שימוש לא נכון ורשלנות מצד הלקוח.

משלוחים וזמני אספקה
אספקה הינה תוך 3 ימים בד"כ מרגע שאושרה ההזמנה, אלא אם כן ישנה בעיית מלאי של המוצר אצל היבואן, מכס וכיוצ"ב במקרה זה יעודכן הלקוח.
התחייבות לזמן אספקה עד 14 ימי עסקים, במקרה של עיכוב או אי קבלת המוצר לאחר 14 ימי עסקים ( לא כולל שביתות בית דואר, חברת משלוחים וכדומה). אנו מתחייבים לתת מענה ופתרון יעיל ומהיר לשביעות רצונו של הלקוח.
ביטול עסקה עקב אי קבלת סחורה
לקוח אשר ביצע עסקה והיה והמוצר לא הגיע לרשותו, על אחריותו לעדכן את חברתנו אסף מדיקל בטלפון 089330302 בכדי שננקוט באמצעים הנדרשים בכדי לאתר את החבילה ובמידת הצורך לבטל עסקה.
ישנה אפשרות לבצע איסוף עצמי על פי שעות פעילות ובתיאום מראש בטלפון 08-9330302

ביטול עסקה ומדיניות החזרת מוצרים-
- הזמנה שבוצעה באתר ניתנת לביטול גם לאחר החיוב בהתאם לחוק הגנת הצרכן
חל על מוצר שמחירו עולה על סכום של 50 ₪.
- ביטול עסקה, החזרת מוצר- בתנאי שלא נעשה שימוש כלל במוצר, המוצר באריזה המקורית שלו ואריזתו לא נפתחה, לא חלפו 14 יום מיום קבלת המוצר ובהצגת חשבונית קנייה.
- - ניתן לבטל עסקה תוך 14 יום מרגע קבלת המוצר.
- ביטול עסקה כרוך בדמי ביטול של 5% מסכום המוצר או 100 ₪ - הנמוך מבינהם.
- לא ניתן להחזיר מוצרים שייוצרו או הוזמנו בהתאמה אישית למידות ולצרכי הלקוח.
- החזרת נעליים באריזה מקורית ובתנאי שלא נעשה שימוש, עד 2 ימים מרגע הרכישה.